Melyik az az öt egymásutáni természetes szám, amelyek közül kettőnek az összege 2023?

2023. dec. 28. 19:05
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

A számok: a-2, a-1, a, a+1, a+2


a-2+a-1=2023, a-2+a+1=2023


a-1+a=2023, a-1+a+2=2023


a+a+1=2023, a+1+a+2=2023


Oldd meg az egyenleteket!

2023. dec. 28. 19:10
 2/6 krwkco ***** válasza:
100%

"Melyik az az öt egymásutáni természetes szám, amelyek közül kettőnek az összege 2023?"

Ennek a szövegnek nagyon sok megoldása lehet. Mert még az sincs a szövegben előírva, hogy az öt szám közül két szomszédosat kellene összegezni.

2023. dec. 28. 19:19
 3/6 krwkco ***** válasza:
100%
Pl. az 1009, 1010, 1011, 1012, 1013 is megfelel a feltételnek. Mert ez öt egymásutáni természetes szám és 1010+1013=2023.
2023. dec. 28. 19:23
 4/6 anonim ***** válasza:

Ugye vagy az van, hogy az a két egész szám, amiknek az összege 2023 azok szomszédosak, ekkor 4 megfelelő számötös tartalmazza őket; vagy az, hogy 3 köztük a különbség, és ekkor 2-féle lehet a számötös. Ez pedig azt jelenti, hogy legfeljebb 6 megoldás van (legfeljebb, mert a 2 utóbbi közül néhány egyezhet a 4 előbbi közül valamelyikkel).


(Ha nem páratlan lenne a különbség, akkor az összeg páros lenne, ha 4-nél nagyobb lenne a különbség, akkor meg nem férnének be 5 egymást követő szám közé.)


Szóval végső soron 2 egyenletet kell megoldani, 6 esetet felsorolni, és kihúzni, ami véletlen 2-szer van. Ez nem mondanám, hogy nagyon sok.

2023. dec. 28. 21:13
 5/6 anonim ***** válasza:

Én fordítva gondolkoznék; hogyan írható fel a 2023 két szám összegeként? Persze erre is van egy rahedli válasz, viszont nekünk csak azok a válaszok jók, amelyeknél az összeg tagjainak különbsége legfeljebb 4, ez pedig azzal indokolható, hogy bármelyik 5 egymást követő egész szám esetén a legnagyobb és a legkisebb különbsége mindig 4.


A szóba jöhető összegek:


1011+1012

1010+1013


Más lehetőség nincs.


Innentől kezdve már csak annyi a dolgunk, hogy megnézzük; hányféle számötösbe tudjuk ezeket a számpárokat betenni? Innen már nem nehéz befejezni.

2023. dec. 29. 03:14
 6/6 dq ***** válasza:

Ha a számötös tartalmazza (1011,1012)-t, akkor az jó.

Ha nem tartalmazza, akkor az rossz. Ezt könnyű látni: ha minden elem legfeljebb 1011 vagy legalább 1012, akkor két szám összege legfeljebb 2022 vagy legalább 2024.


Ezek alapján a

1008-1012

1009-1013

1010-1014

1011-1015

számötösök mind jók, és csak ezek a jók.

2023. dec. 29. 14:44