Jótékony célú rendezvény bevételét maghatározott számú alapítvány között egyenlően akarták felosztani. Csakhamar kiderült azonban, hogy az alapítványok száma 8-cal több, s ezért az egy alapítványnak jutó összeg 300 ezer forinttal kevesebb, mint azt eredetileg gondolták. Egy újabb jótékony célú előadás 9 millió 600 ezer forintos bevételét is felhasználva végül mindegyik alapítvány 1 millió forintot kapott. Hány alapítvány kapott pénzt?

2023. dec. 16. 20:10
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

a*p:=(a+8)*(p-300000)

a*p+9600000=(a+8)*1000000

----------------------------------

2023. dec. 16. 20:47
 2/7 anonim ***** válasza:
88%

Nem segítséget akarsz, hanem, hogy oldjuk meg. Szeretem tornáztatni az agyamat, úgyhogy megoldom, de ez olyan, mintha úgy edzenél, hogy én futok helyetted.


Az alapítványok eredetileg gondolt száma: X

Az alapítványoknak eredetileg szánt pénz: Y

A vagyon tehát: XY

A feladat alapján felírhatjuk, hogy (X+8)*(Y-300 000) = XY

Ezt folytatva: XY - 300 000x + 8Y - 2 400 000 = XY

8Y = 300 000X + 2 400 000

Y = 37 500X + 300 000

A feladat következő állítása szerint:

(X+8)*1 000 000 = XY + 9 600 000 // behelyettesítjük Y-t

1 000 000X + 8 000 000 = X(37 500X + 300 000) + 9 600 000 // rendezve

37 500X² + 300 000 X + 9 600 000 - 1 000 000 X - 8 000 000 = 0

37 500X² - 700 000 X + 1 600 000 = 0 // osztás 500-zal

75 X² - 1400 X + 3200 = 0 // osztás 25-tel

3 X² - 56 x + 128 = 0

X1 = 16 | X2 = 2,667

Csak az első megoldás értelmes, így 16+8 = 24 alapítvány van.

2023. dec. 16. 20:48
 3/7 A kérdező kommentje:
Kedves 2. valaszolo, minimum masfel oraja gondolkodok a tobbi feladat mellett, ugyhogy legyszi ne spekulalj. Attol, hogy en segitseget kertem, sztem nem egyenlo avval, hogy lusta vagyok. Gondolkodni kivaloan tudsz, de emberismeretben meg van hova fejlodnod. De a megoldasodat koszontem.
2023. dec. 16. 21:00
 4/7 anonim ***** válasza:
50%

"minimum masfel oraja gondolkodok a tobbi feladat mellett, ugyhogy legyszi ne spekulalj"


Építő jelleggel jegyzem meg, hogy ha valóban betöltötted a 16. életévedet akkor igen gyenge képességű, már-már az enyhén súlyos értelmi fogyatékosság határát súrolhatja az értelmi szinted ha egy ennyire egyszerű feladatot másfél óra alatt sem sikerült megoldanod.

2023. dec. 16. 21:39
 5/7 A kérdező kommentje:
Remelem a ,,tobbi feladat mellett” megjegyzesemet megfeleloen ertelmezted Beles. Ami bizonyara neked annyit jelentett, hogy ultem ezen a feladaton 5400 masodpercet es nem jutottam semmire. Valoszinusitem, ha egy matematikai kerdes alatt megkerdojelezed, egyenesen kritizalod a tudasom, nem gondolom, hogy szukseges. Maskor ilyet ne csinalj, mert ez tovabb noveli a te szegenysegi bizonyitvanod.
2023. dec. 16. 22:12
 6/7 anonim ***** válasza:
76%
Pedig igaza van, ez egy sima kétismeretlenes egyenletrendszer, egy ügyesebb ötödikes is fel tudja írni a szöveg alapján az egyenleteket.
2023. dec. 17. 02:02
 7/7 A kérdező kommentje:
Kedves 6-os. Annak az otodikesnek nagyon-nagyon ügyesnek kell lennie, mivel 5. osztalyban algebraval nem igazan foglalkoznak. Mielott hulyesegeket irnal, kerlek tajekozodj!
2023. dec. 17. 13:58