220 V, 40 W feliratú izzólámpa volfrámszálának üzemi hőmérséklete 2500 C°. Mennyi az izzólámpa ellenállása üzemi állapotban és 20 C°-os szobahőmérsékleten?

Megoldókulcs szerint: üzemi állapotban: 1210 Ohm, 20 C°-on: 97,5 Ohm.

2023. dec. 5. 18:00
 1/2 anonim ***** válasza:

Üzemi állapotban: Rü=U²/P=220²/40=1210 Ω

A fémek ellenállása a hőmérséklet növekedésével növekszik: Rü=Rh(1+αΔT)

α: hőmérsékleti együttható, volfrámra α=0,0046 1/°C

ΔT: hőmérséklet különbség, ΔT=Tü−Th=2500−20=2480°C

A fenti egyenletből a hideg állapotra vonatkozó Rh értéket kell kifejezni:

Rh=Rü/(1+αΔT)=1210/(1+0,0046·2480)=97,5 Ω

2023. dec. 5. 20:39
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!:)
2023. dec. 6. 14:11