Vki el tudná magyarázni, hogy hogyan kell kiszámolni?

2023. nov. 2. 13:11
 1/4 A kérdező kommentje:
2023. nov. 2. 13:17
 2/4 anonim ***** válasza:
Nem nyílik meg.
2023. nov. 2. 14:18
 3/4 A kérdező kommentje:
2023. nov. 2. 14:35
 4/4 anonim ***** válasza:

Mindegyiknél úgy kell szorzattá átalakítani a gyökösöket, hogy mindegyikben ugyanaz a szám legyen a gyökjel alatt. Például a b)-nél: már könnyű dolgunk van, mivel a gyök(2) tovább nem bontható, ezért arra kell gondolnunk, hogy a többiből is a gyök(2)-t kellene kiszedni;


gyök(32) = gyök(16*2) = gyök(16) * gyök(2) = 4*gyök(2)

gyök(200) = gyök(100*2) = gyök(100)*gyök(2) = 10*gyök(2)


Tehát ezt kapjuk:


3*gyök(2) + 4*gyök(2) - 10*gyök(2)


Itt az összevonást pont úgy el tudjuk végezni, mint amikor a 2*x+3*x-et összevontuk, és eredményül 5*x-et kaptunk, tehát csak a gyökösök előtti számokkal kell a műveleteket elvégeznünk, így kapjuk a -3*gyök(2)-t eredményül. Ha szeretnénk, ezt vissza lehet alakítani gyökössé:


-3*gyök(2) = -gyök(9)*gyök(2) = -gyök(9*2) = -gyök(18).

2023. nov. 2. 21:53