Mi a következő számsorozatnak az - átlaga - szórás - terjedelem ? Számsor: 13, 41, 29, 35, 41, 35, 41

2023. okt. 21. 23:21
 1/6 anonim ***** válasza:

terjedelem: legkisebb és legnagyobb különbsége

átlag: összeadod és elosztod az elemek számával (7)

szórás az bonoylultabb a könyvben vagy a függvény táblában megtalálod a képletét

2023. okt. 21. 23:47
 2/6 anonim ***** válasza:
0%

Atlag 15

Szoras 2,5

Terjedelem 41


Most vagy utana nezel az elso komment alapjan hogy valoban igy van vagy beadod ezt hazikent es majd a tanarod megmondja hogy jol szamoltam e

2023. okt. 21. 23:53
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
#2 - Se az átlag, se a terjedelem nem ennyi, úgyhogy nem jár jól vele, ha ezt beadja.
2023. okt. 22. 00:00
 4/6 anonim ***** válasza:
82%

Ha meg szeretnéd érteni, akkor itt egy részletes válasz:


-Átlag: minden esetben ugyanúgy számoljuk. Összeadjuk a számokat, majd az összeget elosztjuk a számok darabszámával. Esetünkben:


(13+41+29+35+41+35+41)/7 = 235/7, ennek az osztásnak az eredményét nyugodtan lehet kerekíteni, két tizedesjegye elég lesz: 33,57.


-Terjedelem: egyszerűen csak a legnagyobb és a legkisebb különbsége, esetünkben 41-13 = 28.


-Szórás: ez már sokkal bonyolultabb, és, bár benne van a képlete a függvénytáblázatban, laikusként elég nehéz értelmezni. Érdemes ezeket a lépéseket megtanulni;


1. lépés: kiszámoljuk az átlagot, amit az előbb már kiszámoltunk: 33,57.

2. lépés: az átlagot kivonjuk az adatokból. Nem kell megijedni, lesznek negatív számok is. Ezeket az eredményeket írjuk egymás mellé:


-20,57 ; 7,43 ; -4,57 ; 1,43 ; 7,43 ; 1,43 ; 7,43


3. lépés: az előbb kapott eredményeket második hatványra emeljük. Figyeljünk oda, hogy a negatív számok négyzete is pozitív kell, hogy legyen, ellenben ha rosszul ütjük be a számológépbe, akkor a számológép negatív eredményt fog kiadni:


423,1249 ; 55,2049 ; 20,8849 ; 2,0449 ; 55,2049 ; 2,0449 ; 55,2049


4. lépés: az előbb kapott eredményeket összeadjuk:


423,1249 + 55,2049 + 20,8849 + 2,0449 + 55,2049 + 2,0449 + 55,2049 = 613,7143


5. lépés: az előbbi összeget osztjuk az adatok darabszámával (gyakorlatilag ezzel a négyzetre emelt számok átlagát vesszük):


613,7143 / 7 =~ 87,67


Az 5. lépésben kapott eredménynek egyébként van külön neve; variancia, vagy más néven szórásnégyzet.


6. lépés: mint ahogyan a név is mutatja, a szórásnégyzetből úgy kapunk szórást, hogy négyzetgyököt vonunk belőle:


négyzetgyök(87,67) =~ 9,36


Tehát jelen esetben az eredeti számok szórása 9,36.

2023. okt. 22. 01:31
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ, mostmár értem is. 😊
2023. okt. 22. 21:00
 6/6 anonim ***** válasza:

4-esnek higyj, ő írta jól.

Ha van számítógéped, az Excelben a függvények között megtalálod. Beírod a számokat, ráereszted a megfelelő függvényeket és az Excel kiszámolja. Ha módosítasz a számokon, automatikusan újraszámolja. Akár több ezer szám esetén is pillanatok alatt.

2023. okt. 28. 22:46