Egy derékszögű háromszög oldalhosszúságai egy számtani sorozat 3 egymást követő tagjai. Határozza meg a háromszög legkisebb szögét?


2023. okt. 12. 14:18
 1/6 anonim ***** válasza:

Az oldalhosszok 30, 4a, 5a.

A keresett szög szinusza 3/5, közelítő értéke 36,9°.

2023. okt. 12. 14:25
 2/6 anonim ***** válasza:
Bocs! nem 30, hanem 3a.
2023. okt. 12. 14:39
 3/6 A kérdező kommentje:
Koszönöm szépen!
2023. okt. 12. 15:08
 4/6 anonim ***** válasza:
Állítás: Ha egy feladatban olyan derékszögű háromszög szerepel, amelyek oldalai számtani sorozatot alkotnak, akkor az mindig a 3--4--5 oldalú (vagy ahhoz hasonló) háromszög.
2023. okt. 12. 15:10
 5/6 anonim ***** válasza:

Erre érettségin kapsz 2 pontot az 5-ből. Nem csak arra kíváncsiak, hogy találsz-e olyat, hanem, hogy a levezetés megy-e.


Korrekten fel kell írni, hogy a 3 oldal:

(a-d), a, (a+d)


Feltételek: a-d>0, azaz a>d>0 számok.


Erre a 3 oldalra fel kell írni a Pithagorasz-tételt:


(a-d)^2 + a^2 = (a+d)^2


Ezt megoldani, amennyire lehet:


a^2-2ad+d^2 + a^2 = a^2 + 2ad + d^2


a^2 = 4ad

Mivel a>0, ezért oszthatunk vele.

a = 4d


Ebből a derékszögű háromszög oldalai: 3d,4d,5d


Tehát valóban az egyenletből kijött, hogy a 3-4-5 oldalúhoz hasonló bármely derékszügű háromszög megfelelő. De nem a hasamra ütöttem, hanem kiszámoltam, és kijött, hogy tényleg nincs más.


Ezekre az oldalakra egy sin vagy cos szögfüggvénnyel számolhatóak a szögek.

2023. okt. 12. 15:47
 6/6 anonim ***** válasza:
Vagy
2023. okt. 13. 01:14