Mekkorák a háromszog oldalai?

Egy háromszög oldalai számtani sorozatot alkotnak. A differencia 3, a háromszög területe 54. Meghatározandó az oldalak hosszúsága.

2023. szept. 30. 20:06
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
15 18 21
2023. szept. 30. 20:18
 2/16 anonim ***** válasza:
Elnézést, kerületnek olvastam elsőnek. Akkor felírod a-ra, d-re az oldalakat és a Héronnal ki fog jönni
2023. szept. 30. 20:19
 3/16 anonim ***** válasza:
9, 12, 15
2023. szept. 30. 20:39
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

A Héron-képletes megoldás jó, csak az a pici probléma van vele, hogy negyedfokú egyenlet jön ki a végére:


a^4 + 12*a^3 + 18*a^2 - 108*a + 15795 = 0


Aminek a pozitív egész megoldása a megfelelő eszközökkel kinyerhető, csak kérdés, hogy te mennyire ismered azokat. Illetve nem is biztos, hogy az ilyen feladatnál van pozitív egész megoldás, szóval ez a módszer nem egy életbiztosítás. Természetesen a negyedfokú egyenlet megoldóképlete használható bármikor, ha más ötletünk nincs.


Az egyenlet úgy alakult, hogy a szokásos a ; a+3 ; a+6 jelölést választottuk. A számtani sorozatos feladatoknál egy jó trükk szokott lenni, hogy a középső elemet választjuk x-nek, ekkor a többi hozzámérten szimmetrikusan felírható, esetünkben x-3 ; x ; x+3. Ha ezzel írjuk fel az egyenletet, akkor átalakítások után ezt kapjuk:


x^4 - 36*x^2 - 15552 = 0


Ez pedig már egy másodfokúra visszavezethető egyenlet lesz, amelynek pozitív egész megoldása a háromszög KÖZÉPSŐ oldalának hosszát adja meg.

2023. szept. 30. 21:02
 5/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek!
2023. szept. 30. 21:18
 6/16 anonim ***** válasza:

Másik lehetséges megoldás, amit a trigonometriai ismereteinkre hagyatkozik; legyen a három oldal a ; a+3 ; a+6, ekkor a trigonometriából ismert két (illetve 3) számítással tudunk kezdeni;


1. Írjuk fel a koszinusztételt a legkisebb oldallal szemközti szögre, ez legyen α. Azért erre, mert ez biztosan hegyesszögű, azt meg jobban szeretjük:


a^2 = (a+3)^2 + (a+6)^2 - 2*(a+3)*(a+6)*cos(α)


2. Ugyanerre a szögre fel tudjuk írni a szinuszos területképletet:


(a+3)*(a+6)*sin(α)/2 = 54


3. Ismerjük továbbá azt az összefüggést, hogy


sin^2(α) + cos^2(α) = 1, ebből rendezés után sin(α) = gyök(1 - cos^2(α)) lesz. A gyökvonás miatt kellene a ±, de mivel az α szög hegyesszögű, ezért szinusza biztosan pozitív. Ezt helyettesítsük be a szinusz helyére a 2. egyenletben:


(a+3)*(a+6)*gyök(1 - cos^2(α))/2 = 54, rendezés után:


1 - cos^2(α) = (108/((a+3)*(a+6)))^2, végül


gyök(1 - (108/((a+3)*(a+6)))^2) = cos(α), és ezt be tudjuk helyettesíteni az első egyenletben a cos(α) helyére:


a^2 = (a+3)^2 + (a+6)^2 - 2*(a+3)*(a+6)*gyök(1 - (108/((a+3)*(a+6)))^2)


De ezzel is ugyanaz a negyedfokú egyenlet fog kijönni, amit nehezen tudunk megoldani, illetve ha a másik jelölést használjuk, akkor ugyanaz a másodfokúra visszavezethető negyedfokú egyenlet fog kijönni.

2023. szept. 30. 21:23
 7/16 Tom Benko ***** válasza:

A szémtani sorozat esetén bármely tag a mellette fekvő kettő számtani közepe, így az oldalak jelöljük inkább (a-3); a; (a+3) formában. kicsit szebb lesz így. Használjuk fel a háromszög-egyenlőtlenséget, eszerint

(a-3)+(a+3)>a, ami triviálisan teljesül a definíció miatt,

(a-3)+a>a+3 -> 2a>a+6 -> a>6,

a+(a+3)>a-3, ami megint mindig teljesül.


Na most jön egy érdekes probléma: ha egy háromszög oldalai számtani sorozatot alkotnak, akkor a hozzá hasonló háromszögek is számtani sorozatot alkotnak. Ez a számtani sorozat definíciójából és a hasonlóság definíciójából belátható:

k*((a-d);a;(a+d))=((ka-kd);ka;(ka+kd)). Válasszuk a k=1/a tényezőt! Ekkor az oldalak (1-d/a);1;(1+d/a) lesznek, ebben már csak a az ismeretlen.

Na, majd folytatom, addig meghagyom a felfedezés örömét nektek is. Addig ebédeljünk!

2023. okt. 1. 12:04
 8/16 anonim ***** válasza:
#7, nem igazán értem, mire szeretnél kilyukadni, de szerintem ugyanúgy egy negyedfokú egyenletet fogsz kapni, ami ebben a felállásban visszavezethető lesz másodfokúra, szóval ezzel az elgondolással csak annyit érsz el, hogy kisebb (illetve „könnyebb”) számokkal lehet számolni.
2023. okt. 1. 13:05
 9/16 Tom Benko ***** válasza:

@8: Még nem végeztem vele, volt néhány egyéb dolgom is. Egylőre úgy néz ki, hogy így a negyedfokú egyenlet hiányos lesz, így könnyen bontható két másodfokú kifejezésre.

amúgy van nevem, nem kopik el a használatban.

2023. okt. 2. 09:17
 10/16 Tom Benko ***** válasza:
@8: Érdekes, ha úgy vesszük fel, ahogy írtam, sima másodfokú egyenlet lesz.
2023. okt. 3. 10:36
1 2