Hogyan oldható meg az alábbi kérdés?

Ha 9 kályhában 5,5 nap alatt 12 köbméter fa ég el akkor 12 kályhában hány nap alatt ég el 9 köbméter fa?
2023. szept. 13. 10:21
 1/4 anonim ***** válasza:

Arányos következtetést alkalmazol.

Pl

1 K 1 N 12/5,5/9m^3

..

2023. szept. 13. 10:29
 2/4 krwkco ***** válasza:

Ki kell számolni a kályhatelep égetési sebességét. A mértékegysége (köbméter fa)/(kályha * nap). Szám szerint 12/(9*5,5).

12 kályha égetési sebessége: 12*12/(9*5,5). A mértékegysége: (köbméter fa)/(nap).

Ezzel kell osztani az elégetendő mennyiséget 9/(12*12/(9*5,5)). A mértékegysége: nap.

2023. szept. 13. 10:56
 3/4 krwkco ***** válasza:

"Ha 9 kályhában 5,5 nap alatt 12 köbméter fa ég el akkor 12 kályhában hány nap alatt ég el 9 köbméter fa?"

12 kályha 12/9-szer gyorsabban éget, mint 9. Ezzel osztani kell az 5,5 napot.

9 köbméter fa 12/9-szer gyorsabban fogy el, mint 12. Ezzel megint osztani kell az előző eredményt.

2023. szept. 13. 11:03
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Vagy egyszerűen lépésenként végigmész:


1. Egy nap alatt mennyi fa ég el?

12 / 5.5 = 2.18181818182


2. Egy kályha egy nap alatt mennyit éget el?

2.18181818182 / 9 = 0.24242424242


3. A 12 kályha egy nap alatt mennyit éget el?

0.24242424242 * 12 = 2.90909090909


4. A 9 köbméter hány napba fog telni?

9 / 2.90909090909 = 3.09375


A válasz tehát 3.09375 nap.

2023. szept. 13. 13:02