Hogyan lehet ezt kiszámolni?


Adott egy 420*297 miliméteres téglalap. Ennek pontosan a közepébe kell rajzolni egy kétszer kisebb területű téglalapot. Úgy, hogy a szegély szélessége a kisebb és a nagyobb téglalap között, mindenhol egyforma legyen. Köszi a válaszokat. Tehát a kisebb téglalap oldalainak a hossza érdekel.

╔╗

╚╝



2023. aug. 20. 12:51
 1/6 anonim ***** válasza:
57%

Olyan nincs, hogy "kétszer kisebb"


esetleg "fele akkora" - ha jól értem.

2023. aug. 20. 12:59
 2/6 anonim ***** válasza:

"Olyan nincs, hogy "kétszer kisebb""


Bár kicsit magyartalan, de szokták ezt is használni.


Az eredeti téglalap területe 124740 mm^2, ennek fele 62370 mm^2, tehát ekkora kell, hogy legyen a kis téglalap területe.


Mivel a kis és a nagy téglalap (egymáshoz közelebbi) párhuzamos oldalai ugyanolyan távolságra vannak, ezért ezt a távolságot jelöljük x-szel, ekkor azt tudjuk elmondani a kisebbik téglalap oldalairól, hogy (420-2x) és (297-2x) mm hosszúak. Ezek szorzata ki kell, hogy adja az előbbi területet, tehát:


(420-2x) * (297-2x) = 62370


Ebből egy másodfokú egyenlet lesz, melynek pontos megoldásai: x = 717/4 + 3*gyök(29401)/4, illetve x = 717/4 - 3*gyök(29401)/4, kerekítve 50,65 és 307,85. A második megoldás "túl nagy", emiatt az eredeti példának nem megoldása, marad tehát a másik, így pedig megtudhatjuk, hogy a belső téglalap oldalait ~50,65 mm-nyire kell rajzolnunk az eredeti téglalap oldalaitól.


A pontos érték, vagyis a 717/4 - 3*gyök(29401)/4 körzővel pontosan kiszerkeszthető, de szerintem bőven elég neked a 50,65-os kerekítés.

2023. aug. 20. 13:12
 3/6 anonim ***** válasza:

Magyartalan, azaz a klasszikus magyar nyelvben nem létezik, csak annyira, mint a bekövet, a betámad, meg hasonló baromságok.


Leegyszerűsítem neked a megoldás menetét:

A feladatban az A3-as lap méretei láthatók. Annak a fele az A4-es. Egyszerűen csak az A4-es lap méreteit kell oda biccenteni - ha jól értem a kérdést.

2023. aug. 20. 13:25
 4/6 krwkco ***** válasza:

"ha jól értem a kérdést."

Sajnos nem.

Akkor "a szegély szélessége a kisebb és a nagyobb téglalap között, mindenhol egyforma legyen" feltétel nem teljesül.

2023. aug. 20. 14:11
 5/6 anonim ***** válasza:

x a szegély szélessége, akkor

(420-2x)(297-2x)=420*297/2

...

2023. aug. 20. 15:15
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2023. aug. 21. 10:39