Súlyozott átlag számításánál hogy kell számolni, ha %-os érték van megadva?

Pl az egyiket 15%-al, a másikat 25%-al akarjuk súlyozni

2023. júl. 19. 08:36
 1/2 anonim ***** válasza:
100%
(0,15*X + 0,25*Y) / (0,15 + 0,25)
2023. júl. 19. 08:51
 2/2 anonim ***** válasza:

Hogy értsd is; a súlyozott átlag a darabszámból ered. Például ha van 3 darab 1-esed, 5 darab 2-esed és 2 darab 3-asod, akkor alapvetően így számolsz átlagot:


(1+1+1+2+2+2+2+2+3+3)/10 = 1,9


Azonban az azonos számokat tartalmazó összegeket szorzatként is fel tudod írni:


([3]*1 + [5]*2 + [2]*3)/10 = 1,9


A szögletes zárójel csak az adott szám darabszámát jelöli most. Látható, hogy egyszerűen az adatok azok darabszámaival van összeszorozva, és ezek a szorzatok vannak összeadva, végül pedig ezek összegével osztjuk az eredményt (3+5+2=10). A súlyozott átlagnál pont ugyanezt csináljuk, csak a súlyok nem egészek.


Ha a súlyok racionálisak, akkor az arányosság miatt tudjuk egy számmal szorozni a súlyokat úgy, hogy egészek legyenek. A te esetedben szorozhatunk 100-zal, így a súlyok 15 és 25 lesznek, ennek megfelelően a súlyozott átlag (használva az #1 válasz jelöléseit):


(15*X + 25*Y) / (15 + 25)


Ha ezt a törtet egyszerűsítjük 100-zal (tehát osztjuk a számlálót és a nevezőt 100-zal), akkor az #1 válaszban kapott eredményt kapjuk. Ebből látható, hogy a súlyok beszorzása nélkül is meg tudjuk állapítani a súlyozott átlagot.

2023. júl. 19. 11:57