brutto fizetés 3ötöd része a netto amit haza lehet vinni. a netto 1harmadát kifizetik számlákra. a maradék 3negyed részét kajákra költik. a megmaradt rész 14000 FT. leírná vki a megoldást és hogy hogy jött ki neki?
2010. okt. 13. 16:35
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
Ja igen. De a gondolat menet az jó.
2010. okt. 13. 17:09
 12/16 anonim ***** válasza:
vigyázz, mert 9.-es nem leszel :)
2010. okt. 13. 17:09
 13/16 anonim ***** válasza:
Gimibe készülők.xD
2010. okt. 13. 17:10
 14/16 anonim ***** válasza:

140.000 Ft a bruttó kereset. Visszafelé számoltam először: van 14.000 Ft-om, ami a költőpénz 1/4 része, tehát 3/4-et, 42.000-et költöttem kajára. Akkor volt 56.000 Ft-om, ami a nettó kereset 2/3-ad része, 1/3 ment rezsire, az 28.000 Ft. A nettó keresetem 56+28=84 ezer Ft. Ez a bruttó 3/5-öde, tehát 84/3x5=28X5=140 ezer.

De: rajzolj le egy kört, ez a bruttód, oszd 5 egyenlő részre. Satírozd be a 2/5 részt, ez a levonás, marad 3/5, a nettó fizetésed. Most a három egyenlő ötöd részből 1-et satírozz be, mert ez a rezsid, ott marad a bruttód 2/5 része, ennek megint satírozd be a 3/4-ét, egy teljeset, meg 1/5-nek a felét, ez megy kajára. Ott marad egy 1/2 ötöd rész, ami 1/10 része az egésznek, és ez a 14.000 Ft. Pont a 10-szerese a bruttó fizetésed=140.000 Ft.

Számíthatjuk másképp is. Van x összeg, ami a bruttó. Ennek a 3/5-ét megkapod, de harmadrésze, azaz 1/5-e megy rezsire. Marad 2/5 részed, ami 4/10, ennek a 3/4 része a kaja, 4-3=1, tehát 1/10 a maradék pénzed, ami 14.000 Ft. 10/10=140.000 Ft.

Remélem tudtam segíteni.

2010. okt. 13. 19:12
 15/16 anonim ***** válasza:
19:12 vagyok, a 16:54 is jó megoldást adott, csak nem vezette le tételesen "szájbarágósan" a megoldást.
2010. okt. 13. 19:16
 16/16 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen mindenkinek =)
2010. okt. 13. 19:27
1 2