x^2+y^2+z^2<=2(x+2y+3z) ahol x,y,z eleme R esetén igazoljuk hogy x legkisebb értéke -2 és z legnagyobb értéke 6.


Egy 4*4-es tábla mezoi kezdetben fehérek. A mezőket a következő módon festhetjük át: egy lépésben valamely három vízszintesen, függőlegesen egymás után következő 3 mező színét ellentétesre változtatjuk, fehérből feketébe illetve fordítva. Elérhető ilyen lépésekkel hogy minden mező fekete legyen? Miért?


Ebben a két feladatban kérném a segítségeteket. Előre is köszi!



2023. jún. 17. 19:40
 1/5 anonim ***** válasza:

x^2+y^2+z^2<=2(x+2y+3z)

x^2-2x+y^2-4y+z^2-6z<=0

(x-1)^2+(y-2)^2+(z-3)^2<=1+4+9

(x-1)^2+(y-2)^2+(z-3)^2<=15

gömb Középpont O(1, 2, 3), sugár sqrt(15)


Valami zűr van a feladattal.

2023. jún. 17. 19:54
 2/5 A kérdező kommentje:

Ohhh, bocsi. Az egyenlőség első feléből lemaradt egy 5ös.

x^2+y^2+z^2+5<=2(x+2y+3z)

2023. jún. 17. 21:25
 3/5 anonim ***** válasza:

Ez esetben:

x^2+y^2+z^2+5<=2(x+2y+3z)


x^2-2x+y^2-4y+z^2-6z+5<=0


(x-1)^2+(y-2)^2+(z-3)^2<=1+4+9-5


(x-1)^2+(y-2)^2+(z-3)^2<=9


gömb: középpont O(1, 2, 3), sugár 3.


x legkisebb értéke: 1-3=-2

z kegnagyobb értéke: 3+3=6

2023. jún. 18. 06:48
 4/5 A kérdező kommentje:
A másikban esetleg valaki nem tud segíteni?
2023. jún. 18. 09:18
 5/5 anonim ***** válasza:

Igen, elérhető minden mezőt feketévé festeni a leírt lépésekkel. A módszer, amellyel ezt megtehetjük, a következő:


Vegyük észre, hogy minden 3 mezőtől kezdve meg tudjuk változtatni a mezők színét. Tehát a tábla bármely sorát vagy oszlopát kiválasztva el tudjuk érni, hogy az összes mező feketévé váljon. Mivel a 4x4-es tábla 4 sorból és 4 oszlopból áll, ezért elegendő elvégezni a lépéseket az összes sorra vagy oszlopra, hogy minden mezőt feketévé fessünk.

2023. aug. 19. 14:14