Ezt nagyon-nagyon nem értem....valaki segítene?


Adott az S síkban az ABC háromszög, oldalai a, b és c.

Tekintsünk három gömböt, amelyek egymást páronként kívülről érintik,

továbbá az S síkot rendre az A, B és C pontokban érintik. Határozzuk

meg ezen gömbök sugarait!



2023. jún. 2. 13:25
 1/2 anonim ***** válasza:

Három egyenletet tudsz felírni, amelyek egyenletrendszert alkotnak; legyen a három gömb sugara r1, r2 és r3, az ezekkel a sugarakkal rendelkező gömbök az A, B és C csúcsokban vannak. Az egyenletek:


a^2 + (r3-r2)^2 = (r3+r2)^2

b^2 + (r3-r1)^2 = (r3+r1)^2

c^2 + (r2-r1)^2 = (r2+r1)^2


Ezek egyenletrendszert alkotnak. Az egyenletekben a;b;c konstansok (és teljesül rájuk a háromszög-egyenlőtlenség), tehát ezek függvényében tudod az r-eket megadni.

2023. jún. 2. 14:55
 2/2 dq ***** válasza:

Természetesen érted a feladatot, csak nem tudod megoldani. (De akkor miért kell hazudni + miért nem lehet a kérdés címében legalább utalni a feladatra? Pl: "Háromszög csúcsaiban egymást érintő gömbök?")


Amúgy meg az #1 által felírt egyenletek nagyon szépen egyszerűsödnek ha kibontod őket. Illetve könnyen meg is szerkeszthető az eredmény: felveszed a látóköröket, veszel egy próba r1'-t, ping pang punk érintőket húzol, kapsz egy r1''-t, majd veszed ezek geometriai közepét, és az lesz az igazi r1. r2 és r3 is ping pang adódnak.

2023. jún. 3. 14:26