Indukcióban valaki segítene?

n>=5, n eleme N-nek akkor bizonyítsd hogy 2^n>n^2

2023. máj. 13. 21:42
 1/1 anonim ***** válasza:

Először megnézzük, hogy n=5-re igaz; 32>25, igaz.


Tegyük fel, hogy n-ig igaz, nézzük meg, hogy n+1 esetén mi lesz a helyzet;


2^(n+1) > (n+1)^2


Mindkét oldalon tudunk alakítani:


2 * 2^n > n^2 + 2n + 1


És még egy kicsit (ahogy 2x = x+x, úgy 2*2^n = 2^n+2^n):


2^n + 2^n > n^2 + 2n + 1


Tudjuk, hogy ha a>b és c>d, akkor a+c>b+d. Ha be tudjuk látni ezt az összeg tagjaira valahogy, akkor jók vagyunk.


A 2^n > n^2 az indukciós feltevésünk, szóval kérdés, hogy a 2^n > 2n + 1 igaz-e.


Ha ragaszkodunk a teljes indukcióhoz, akkor ez is belátható azzal; n=5 esetén 32 > 11, tehát igaz. Tegyük fel, hogy az állítás n-ig igaz, nézzük meg n+1-re, hogy mi történik:


2^(n+1) > 2(n+1) + 1, vagyis


2 * 2^n > 2n + 1 + 2, ugyanazt kihasználjuk, mint az előbb:


2^n + 2^n > 2n + 1 + 2


Az indukciós feltevés szerint 2^n > 2n + 1, a 2^n > 2 egyenlőtlenséget pedig hadd ne kelljen már indukcióval belátni.


Innentől ha visszafelé mászunk a bizonyításon, akkor igazolást nyer, hogy ha n>=5, akkor 2^n>n^2 igaz.

2023. máj. 13. 22:42