3,6g H2O bontása:

1. Hány g H és O keletkezik?

2. Hány mól H és hány mól O keletkezik?

3. Hány liter H és O keletkezik?

4. Hány db H molekula, O molekula keletkezett?

5. Hány db oxigén atom, hidrogén atom keletkezik?


2010. okt. 10. 12:37
 1/1 Silber ***** válasza:

m(H2O)=3,6 g

M(H2O)=18 g/mol

n(H2O)=3,6/18=0,2 mol

M(H2)=2 g/mol

M(O2)=32 g/mol

p=101,325 kPa

R=8,314 J/molK

T=25°C=293 K

NA=6*10^23 1/mol

2H2O <-> 4H2 + O2


n(H2O)/n(H2)=2/4 --> n(H2)=2*0,2=1,4 mol H2

m(H2)=n*M=0,4*2=1,8 g H2

n(H2O)/n(O2)=2/1 -->n(O2)=1/2*0,2=0,1 mol O2

m=n*M=0,1*32=3,2 g O2

pV=nRT

V=nRT/p

V(H2)=0,4*8,314*293/101,325=9,617 dm^3

V(O2)=0,1*8,314*293/101,325=2,404 dm^3

N(H2)=n*NA=0,4*6*10^23=2,4*10˘22 1/mol

N(H)=2*n*NA=4,8*10^23 1/mol

N(O2)=0,1*6*10^23=6*10^22 1/mol

N(O)=2*n*NA=1,2*10^23 1/mol

2010. okt. 10. 14:54