Aki nagyon ért excelhez, tud segíteni nekem ebben a feladatban?


Készítsen egy excel táblázatot, amely automatikusan számolja ki a megadott feszültség és áramértékekből, a teljesítményt, a teljesítmény viszony értékét [dB], az abszolút teljesítményviszony értékeket [dBm] és a jelszint értéket [dBmV]


Ezekkel próbálkoztam, de nem jött össze:


Teljesítmény (W) = Feszültség (V) * Áram (A)

Teljesítmény viszony (dB) = 10 * LOG10(Teljesítmény (W) / 1)

Abszolút teljesítmény viszony (dBm) = 10 * LOG10(Teljesítmény (W) / 0.001)

Jelszint (dBmV) = 20 * LOG10(0.001 * SQRT(2) * Feszültség (V) * 1000)



2023. máj. 10. 12:55
 1/9 anonim ***** válasza:
Hol akadtál el? Meddig jutottál?
2023. máj. 10. 13:30
 2/9 anonim ***** válasza:
50%

Legfeljebb a log10 vagy négyzetgyök képzésénél akadhatsz el, mert a többi sima szorzás-osztás. A többi meg egy keresés, ami a súgóból (F1) elérhető:

[link]

[link]

2023. máj. 10. 13:36
 3/9 anonim ***** válasza:
50%

Így írd be:

[link]

B1: Feszültség

B2: Áram

B3: Teljesítmény =B1*B2

B4: Teljesítményviszony =10*LOG10(B3)

B5: Abszolút teljesítményviszony =10*LOG10(1000*B3)

B6: Jelszint =20*LOG(1000*B1)


Az osztásnál nem 0.001, hanem 0,001, nem tizedespontot, hanem tizedesvesszőt kell írni. A 0,001-del való osztás helyett írhatsz 1000-rel való szorzást is:

B5=10*LOG10(B3/0,001)=10*LOG10(1000*B3)

B6=20*LOG(B1/0,001)=20*LOG(1000*B1)


A teljesítményviszony alatt mire gondoltak? Teljesítményviszony az két teljesítmény aránya, de itt csak egy teljesítmény van. A te képleted alapján arra lehet gondolni, hogy a teljesítményviszony a számított teljesítmény 1 W-ra vonatkoztatott értéke, de akkor a dB helyett inkább dBW-ot kellene írni. A jelszint dBmV-ban az adott feszültség 1 mV-ra vonatkoztatott értéke, ott nincs √2-vel való szorzás:

dBmV=20·lg(U2/U1), ahol U1=1 mV

Például:

1 mV megfelel 20·lg(1/1)=0 dBmV-nak

10 V megfelel 20·lg(10000/1)=80 dBmV-nak

2023. máj. 11. 09:10
 4/9 A kérdező kommentje:
Nekem csak annyit ír ki, hogy "IGAZ", az eredményt nem akarja kiírni.
2023. máj. 11. 13:33
 5/9 anonim ***** válasza:
Amiket előzőleg írtam, azokat a képleteket az excel táblázatból másoltam ki, nem értem neked miért nem működik.
2023. máj. 11. 13:45
 6/9 A kérdező kommentje:

Ennél van az nálam, hogy kiírja amit említettem:


B5=10*LOG10(B3/0,001)=10*LOG10(1000*B3)

B6=20*LOG(B1/0,001)=20*LOG(1000*B1)

2023. máj. 11. 15:15
 7/9 anonim ***** válasza:

Egy cellába csak az egyiket írd be, így:

B5=10*LOG10(B3/0,001)

vagy:

B5=10*LOG10(1000*B3)

B6=20*LOG(B1/0,001)

vagy

B6=20*LOG(1000*B1)

2023. máj. 11. 15:55
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Rosszul értelmezted amit előtte írtak. Azt írta, hogy az ezreddel való osztás olyan mint az ezerrel való szorzás. Az egyik képlet eredménye egyenlő a másikkal, de nem kell mindkettőt használni. Azért ír "IGAZ"-t, hiszen mindkettő eredménye ugyanaz, ami igaz.


B5=10*LOG10(B3/0,001) VAGY B5=10*LOG10(1000*B3)

2023. máj. 11. 15:59
 9/9 A kérdező kommentje:
Most sikerült, köszönöm szépen mindenkinek! :)
2023. máj. 12. 17:46