1.Mekkora tömegű vizet párologtat el egy 60kg-os tanuló, ahhoz, hogy testhőmérséklete 0,8°C-kal csökkenjen? Vegyük fogyelembe,hogy az emberi test nagyrész vízből áll és testhőmérsékletén a víz párolgáshője 2400kJ/kg


2023. ápr. 8. 16:47
 1/1 anonim ***** válasza:

Tanuló tömege (m): 60 kg

Testhőmérséklet csökkenése (ΔT): 0,8 °C

Víz párolgáshője (L): 2400 kJ/kg


Az emberi test többnyire vízből áll, így az ember testhőmérsékletének csökkenése párolgással is összefüggésbe hozható. A párolgás során a testből víz távozik, ami hőenergiát von el, ezáltal csökkentve a testhőmérsékletet.


Az első lépés a szükséges vízmennyiség kiszámítása a hőmérsékletcsökkenéshez. Ehhez használhatjuk az alábbi képletet:


Q = m * ΔT


ahol:

Q: a szükséges hőenergia (kJ)

m: a tömeg (kg) - az elpárologtatandó víz tömege

ΔT: a hőmérsékletváltozás (°C)


A kapott hőenergia megegyezik a víz párolgáshőjével, azaz:


Q = m * L


ahol:

L: a párolgáshő (kJ/kg)


Az ismert adatok alapján beírva a képletekbe:


60 kg * 0,8 °C = m * 2400 kJ/kg


m = (60 kg * 0,8 °C) / 2400 kJ/kg


m = 0,024 kg = 24 g


Tehát a tanulónak kb. 24 gramm vizet kellene elpárologtatnia ahhoz, hogy testhőmérséklete 0,8 °C-kal csökkenjen, feltéve, hogy az emberi test víztartalma és hőkapacitása átlagos. Fontos megjegyezni, hogy ez csak egy közelítő érték, mivel az emberi test valóságos fiziológiai folyamatai ennél bonyolultabbak és több tényezőt is figyelembe vesznek.

2023. ápr. 8. 17:31