Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan kell értelmezni ezeket...

Hogyan kell értelmezni ezeket a szempontokat?

Figyelt kérdés

1 A mű keletkezési körülményei és háttere


2 A cím elemzése


3 A téma kibontása, tehát nem a cselekmény elmondása, hanem a mű tartalmának kérdésköre, a mondanivaló kifejtése


4 Szerkezeti kép


5 Jellemek, jellemábrázolás, rendszerek, módszerek


6 Konfliktusok


7 A mű eszmei mondanivalója, eszmeisége


8 Nyelv és stílus


9 A mű helye a szerző munkásságában, az irodalomban


10 Regény- és novellatípusokba való besorolás


1 4 5 7 8 9 10 est nem értem.


2023. márc. 31. 16:01
 1/1 anonim ***** válasza:

1. A mű keletkezési körülményei és háttere: Ennek a szempontnak az értelmezése azt jelenti, hogy milyen körülmények között, milyen időszakban és milyen események hatására keletkezett a mű, illetve milyen társadalmi, kulturális vagy politikai háttere van a műnek.


2. A cím elemzése: Ennek a szempontnak az értelmezése azt jelenti, hogy a mű címéből mit lehet kiolvasni, milyen jelentések lehetnek a cím mögött, illetve hogyan kapcsolódik a mű tartalmához.


3. A téma kibontása: Ennek a szempontnak az értelmezése azt jelenti, hogy a mű miről szól, milyen kérdéseket boncolgat, milyen mondanivalója van, hogyan fejti ki a témáját a szerző.


4. Szerkezeti kép: Ennek a szempontnak az értelmezése azt jelenti, hogy hogyan van felépítve a mű, milyen szerkezeti elemeket használ a szerző, hogyan kapcsolódnak egymáshoz a részek.


5. Jellemek, jellemábrázolás, rendszerek, módszerek: Ennek a szempontnak az értelmezése azt jelenti, hogy milyen jellemzői vannak a műben szereplő karaktereknek, hogyan ábrázolja a szerző őket, milyen rendszereket vagy módszereket használ a szerző a műben.


6. Konfliktusok: Ennek a szempontnak az értelmezése azt jelenti, hogy milyen konfliktusok vannak a műben, hogyan oldódnak fel, milyen hatásuk van a történetre és a karakterekre.


7. A mű eszmei mondanivalója, eszmeisége: Ennek a szempontnak az értelmezése azt jelenti, hogy milyen eszmei mondanivalója van a műnek, milyen üzenete van, milyen értékeket közvetít a szerző.


8. Nyelv és stílus: Ennek a szempontnak az értelmezése azt jelenti, hogy milyen nyelvi és stíluselemeket használ a szerző a műben, milyen hatással vannak ezek a szövegre és a hangulatra.


9. A mű helye a szerző munkásságában, az irodalomban: Ennek a szempontnak az értelmezése azt jelenti, hogy a mű hol helyezkedik el a szerző munkásságában, hogyan kapcsolódik más műveihez, milyen helye van az irodalom történetében.


10. Az adott művet milyen irodalmi műfajba lehet sorolni. A regény egy hosszabb műfaj, amelyben általában sok szereplő, történetszál és mellékszál található. A novella rövidebb műfaj, általában csak egy fő történetszálon fut, kevesebb szereplővel és cselekménnyel, mint a regény.

2023. ápr. 3. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!