Igazoljuk hogy minden f: R->R függvény előáll egy páros és egy páratlan függvény osszegekent!!


Egyszerűen neki indulni sem igazantudtam.


Eddig jutottam:


legyen g: R->R páros függvény

legyen h: R->R páratlan függvény


Tehát f(x)=g(x)+h(x) teljesül minden xER esetén.


Innen tovább nem jutok.

Mi a logikája?


2023. márc. 26. 17:03
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:

"Lenne egy olyan kérdésen még hogy f(-x) ez tulajdonképpen f(x)-el egyenlő?"

Nem. Ha ez igaz lenne, akkor az f páros lenne, de az tetszőleges függvény a kérdés szerint.


"Tehát egy páros és egy páratlan függvény összege páratlan?"

Nem. f(x)=1 páros, g(x)=x páratlan, f(x)+g(x)=1+x nem páros és nem páratlan.


Ami utána jön, arról feledkezz el!

2023. márc. 27. 18:25
 12/22 A kérdező kommentje:

Akkor egy utolsó kérdésem lehet?

Ne haragudj, érdekel a dolog, csak így tanár nélkül nehéz rajonni dolgokra.


Tehát a kérdésem az hogy f(-x) az hogy jön az egyenletbe?

Nem tudjuk hogy f(x) páros vagy páratlan, illetve tudjuk, bármelyik lehet.

De akkor az egyenletben mit is jelent f(-x)?

2023. márc. 27. 18:38
 13/22 anonim ***** válasza:

Akkor Te nem vagy tisztában azzal, hogy mi a páros és páratlan függvény.

Innen megtanulhatod:

[link]

2023. márc. 27. 18:45
 14/22 A kérdező kommentje:

Ezt értem.

De ha jól sejtem akkor az egyenletekben egyszer f páros fuggvenyre, egyszer f páratlan fuggvenyre igazoljuk az állítást?

2023. márc. 27. 19:02
 15/22 anonim ***** válasza:
Van páros függvény, van páratlan, és van olyan, ami nem páros és nem páratlan.
2023. márc. 27. 19:08
 16/22 anonim ***** válasza:
Vegyél magadnak egy random páros, egy páratlan, és egy olyan fvt, ami se nem ps, se nem ptln. Majd a megadott h es g fuggvenyeket szamold ki. Es nezd meg az osszeguket meg hogy ok parosak vagy paratlanok e. Ha ennyi magyarazatbol nem erted, akkor talan par pelda segitene megerteni.
2023. márc. 27. 19:13
 17/22 A kérdező kommentje:

Például g(x)=|x|

h(x)=x


x=-2 esetén:

2+(-2)=0


X=2 esetén:

2+2=4


Tehát az f függvény se nem páros, se nem páratlan.


Így ertheto.

Köszönöm szépen.


Most akkor az egyenletnek neki ugrok:


f(x)=g(x)+h(x)

f(x)-g(x)=h(x)

Mivel h(x) páratlan, ezért:

-h(x)=f(x)-g(x)


Vagy ha simán csak az egyenletbol fejezem ki akkor:

-h(x)=g(x)-f(x)


Azt tudom hogy ezek után nyilvan vissza kell vezetni hogy g(x) es h(x) páros illetve paratlanok.


Csak ott akarok el hogy mikor használják f(-x) et.

2023. márc. 27. 19:38
 18/22 A kérdező kommentje:

Pontosabban azt nem értem hogy miért kell nekünk f(-x).

Ne haragudjatok tényleg ha ilyen idiota vagyok :(

2023. márc. 27. 19:46
 19/22 A kérdező kommentje:

Jaaaa az én példán alapján.:


Legyen x=2


f(2)=g(2)+h(2).

tehát f(x)=g(x)+h(x).


f(-2)=g(-2)+h(-2).

Azaz=2-2=0

Tehát f(-x)=g(-x)+h(-x).

f(-x)=g(x)-h(x).


Valahogy így jön ki a gondolatmenet nekem.

2023. márc. 27. 19:51
 20/22 A kérdező kommentje:

Tehát van két különböző egyenletunk amibol tudunk dolgozni, ezek után már csak ki kell fejeznünk g(x) és h(x) et?

Tehát igazolni hogy valóban páros és oaratlanok?

2023. márc. 27. 19:54
1 2 3