Szöveges feladatokban segítene valaki?


A)Egy szálloda átlagos kihasználtsága a három nyári hónap folyamán 86%-os. Az év többi hónapjában ugyanennek a szállodának 46%-os a kihasználtsága. Határozzuk meg, hogy hány százalékos a szálloda kihasznaltsága átlagosan, egy egész évre vonatkozóan?


B)Egy téglalap alakú folyosó területe 14,4 m^2. A folyosót egyforma, téglalap alakú csempékkel rakják ki. A csempézés kétféleképpen valósítható meg, mindkét esetben egyetlen csempét sem kell elvaágni. Az egyik fajta csempézes során minden ötödik sorban derékszögben elfordítva teszik le a csempéket, így 15 sorra van szükség. A másik fajta csempézés során minden sorban úgy kell letenni a csempéket, mint első esetben az ötödik sorban, így 18 sorra van szükség. Milyen méretű csempék álltak a munkások rendelkezésére, ha ezek oldalhosszai centiméterben egész számok?


C)Egy cukrászdában 5 darab négyzetlap alakú asztal, és 21-nél kevesebb szék van. A pincér úgy rendezte el a székeket, hogy mindegyik asztal bármelyik oldalán egy-egy szék legyen. Hány szék lehetett a cukrászdában?



2023. márc. 22. 21:17
 1/2 AvatatlanSzemlelo válasza:

A: add össze, hogy mely hónapokban mekkora a kihasználtság az egész évre vonatkozóan (jan 46, feb 46, stb), majd osztd el a hónapok számával.

B:váltsd át a területet cm2-re, 1440cm2.

a csempék 2 oldala mondjuk a és b. Azzal, hogy hány sorban vannak a csempék, ki tudjuk számolni a lecsempézendő terület egyik oldalát. Legyen ez x.

Az első lerakási mód esetén 3a+12b=x

A második mód esetén 18a=x

A kettő egyenlő.

18a=3a+12b

15a=12b

(15/12)a=b - egyszerűsítve

(5/4)a=b

1.25a = b

Ahhoz, hogy a egész szám legyen, b-nek 4-gyel kell oszthatónak lennie.

Pl ha b=4, a=5. Az 1440 osztható 4-gyel és 5-tel is, úgy tűnik, ez kijön.

A c szerintem a legkönnyebb, azt csináld meg te :)

2023. márc. 22. 22:13
 2/2 A kérdező kommentje:
A csempés biztosan helyes?
2023. ápr. 15. 15:01