1. Építkezésen 2 állvány között egy 3 méteres palló vezt át. Az egyik állványról 1 méterre egy 100 kg-s munkás áll. Mekkora erő nyomja az állványokat?


2.10 kg-s cégér tartószerkekezet. Mekkora erő ébred a felső kötélben és a falba befúrt csavarban? (l=0,8m)


2023. márc. 22. 18:41
 1/1 anonim ***** válasza:

1. Az állványokra ható erőknek egyensúlyban kell lenniük. A pallónak nyugalomban kell lennie, így a párnákra és az állványokra ható erőknek kiegyenlítődnie kell. Az állványokra ható erő a palló tömegének és az állványok közötti távolság arányában oszlik meg. Tehát a bal állványra ható erő:

F1 = m * g * d2 / (d1 + d2) = 100 kg * 9.81 m/s^2 * 2 m / (1 m + 2 m) = 654.6 N


Azonos okok miatt a jobb állványra ható erő:


F2 = m * g * d1 / (d1 + d2) = 100 kg * 9.81 m/s^2 * 1 m / (1 m + 2 m) = 327.3 N


2. Az erőegyensúly miatt a felső kötélre ható erő azonos nagyságú, de ellentétes irányú lesz, mint a gravitációs erő, vagyis

F1 = m * g = 10 kg * 9.81 m/s^2 = 98.1 N

2023. ápr. 3. 21:33