Másodfokú egyenletesen vezető szöveges feladatokban tudnátok segíteni?


Egy kétjegyű szám számjegyeinek az összege 9. Ha a számjegyeket felcseréljük és az így kapott számot az eredetivel megszorozzuk, szorzatul 2268-at kapunk. Melyik ez a szám?


Odáig stimmel, hogy leírtam az adatokat, tizesek helyén az x, egyesek helyén a 9-x. (különben itt már alapból nem értem miért kell ideírnom a (9-x)-et, hiszen az a kétjegyű szám számjegyeinek az összege. Egyszerűen már logikailag az elejét nem értem. Képtelen vagyok eljutni odáig, hogy már csak be kelljen helyettesítenem a számokat a másodfokú egyenlet képletébe és ki jöjjön az X1 és az X2.



2023. márc. 21. 14:05
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Legyen a keresett kétjegyű szám két számjegye x és y. A szám értelemszerűen 10x + y lesz (hiszen x a tízes helyen áll). Tudjuk, hogy a számjegyek összege 9, vagyis x + y = 9, tehát y kifejezhető x segítségével: y = 9 - x.

Az eredeti szám 10x + y = 10x + 9 - x = 9x + 9.

Ha megcseréljük a számjegyeket, az új szám értéke 10y + x (hiszen most az y van a tízesek, az x az egyesek helyén). 10y + x = 10(9-x) + x = 90 - 9x.

Tudjuk, hogy a két szám szorzata 2268, vagyis:

(9x + 9)(90 - 9x) = 2268

Ezt kell megoldani.

2023. márc. 21. 14:33
 2/4 anonim válasza:
100%

Az eredeti szám az 10x + (9-x)


A kapott szám: 10(9-x) + x


Ezeket kell összeszorozni, amit összevonások után így írhatunk fel:


(9x+9)(90-9x) = 2268


Elvégezzük a szorzást, összevonjuk, amiket össze lehet, és egy oldalra rendezzük az egészet, akkor ezt az egyenletet kapjuk:


x2 - 9x + 18 = 0


(az elején x a négyzeten van).


És itt már akkor jöhet a megoldó képlet.

2023. márc. 21. 14:42
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2023. márc. 21. 14:43
 4/4 krwkco ***** válasza:

Vagy ha nem akarunk egyenleteket felírni:

- a számok között nem lehet 5-ös, mert akkor a szorzat osztható lenne 5-tel

- viszont a 2268 elég nagy kétjegyű számok szorzatának, ezért a számjegyek nem lehetnek egymástól messze. Nem lehet egy kicsi és egy nagy, mert úgy a szorzat túl kics lenne.

- legyen mondjuk 36 és 63 a tippünk. 36*63=2268

2023. márc. 21. 16:50