Mit jelent az, hogy vektor koordinátái?


A vektornak van iránya és mérete. A koordináták pedig pontokat jelölnek.


Adott két pont: A(—4 ; 2 ) és B( 2 ; 4 ) pontok. Adjuk meg az

AB ( ; ) vektor koordinátáit.


Segítsen valaki, nem értem, mert ilyet nem tanultunk, a könyv szerint ilyen nincsen.


Mert AB vektor = 6a+2b vagy 6x+2y . Ezekben hol a koordináta? vagy a kiindulópontját kérdezi? (azt nem így kérdezné szerintem)


2023. márc. 8. 17:47
 1/4 A kérdező kommentje:
6i+2j-ként is szokták írni a vektorokat. Mi a és b-vel jelöljük
2023. márc. 8. 17:48
 2/4 anonim ***** válasza:
Kiinduló pontját jelöli a vektor koordinátája
2023. márc. 8. 18:25
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Az AB vektor olyan vektor, aminek kezdőpontja A, végpontja B.


Tudjuk, hogy minden vektor felírható a bázisvektorok lineáris kombinációjaként (ez az 6a+2b, amit felírtál). A derékszögű koordinátarendszerben i és j egységvektorok vannak, amik merőlegesek egymásra, hosszaik egységnyi, az i az (1;0) pontba („jobbra), a j pedig a (0;1) pontba („felfelé”) mutat.


Síkban bármelyik pontból bármelyik pontba el lehet jutni vektorokkal, amik mind felírhatóak az i és j vektorok összegeként. Magyarán a kérdés az, hogy mennyit kell „vízszintesen” és mennyit „függőlegesen” lépni, hogy eljussunk az egyikből a másikba.


Ha felrajzolod a pontokat, akkor le tudod számolni, hogy az A-ból 6-ot jobbra és 2-t fel kell lépned, tehát 6i+2j alakban fel lehet írni. A vektor koordinátái gyakorlatilag azok a számok, amik megmutatják, miből mennyit használunk. Definíció szerint:


v(a;b) = ai+bj, és ez fordítva is működik, tehát 6i+2j = v(6;2).

2023. márc. 8. 18:59
 4/4 anonim ***** válasza:

AB vektor koordinátáit megkapod úgy, hogy a végpont koordinátáiból kivonod a kezdőpont koordinátáit.


AB = B-A = (2-(-4);4-2) = (6;2)

2023. márc. 8. 18:59