Tudnátok gyorsan segíteni? (1. világháború)
A kérdésem az lenne, hogy mi volt az alábbi nagyhatalmak között a konfliktus ebben az időben?
OMM - Szerbia : úgy tudom,hogy itt nemzeti problémák voltak, hogy sok szerb volt a határon túl és rosszul bántak velük.
Németország - Oroszország: ?
OMM - Oroszország: ?
Franciaország - Németország : Úgy tudom itt az, hogy Franciaország módosítani akarta a határokat, Németország pedig több gyarmatot akart.
OMM - Olaszország : ?
OMM - Szerbia :
Az OMM expanzív balkáni politikája. Például nem sokkal előtte szerezte meg Boszniát, ahol számos szerb élt és erőteljesen nyomakodott Szerbia felé is az OMM, éppen ezért szövegezték az ultimátumot elfogadhatatlanra.
Németország - Oroszország:
Németország arrogánsan lépett fel a keleti térségben, ahol az oroszoknak voltak területi követelései. Ezért szövetséget kötöttek az oroszok a franciákkal a német dominancia ellensúlyozására. (Antant)
OMM - Oroszország:
Szintén a keleti területek vitás és megoldatlan kérdései, továbbá az oroszok sem nézték jó szemmel az OMM balkáni terjeszkedését és a szerbekkel amúgy is jó viszonyban voltak, olyannyira, hogy háborút is hajlandók voltak értük bevállalni.
Franciaország - Németország :
A franciák nagyon tartottak az erős Németországtól, amely a bismarcki egyesítés után hallatlanul megerősödött, de még előtte a porosz–francia háború 1870–1871 között zajlott le a Porosz Királyság által vezetett német szövetségesek és a Francia Császárság között. A németek fölényesen nyertek és területeket vettek el a franciáktól, amit azok vissza akartak szerezni.
OMM - Olaszország
Itália egyesítése után olasz területek maradtak az OMM birtokában.
Olaszország etnikai alapon formált igényt Tirol Brenner-hágótól délre eső területeire, az Isonzó völgyére, Isztriára egészen Fiuméig. Az egykori Velencei Köztársaság által birtokolt adriai szigetek is a kiszemelt területek közé tartoztak.
1915 áprilisában ezért megkötötték a londoni egyezményt, amelyben nekik ígérték a területeket.
# 1
Pontosítanék.
Németország-Oroszország: nem voltak igazi ellentétek, hanem a stratégiai szövetségeseik miatt kerültek szembe egymással. Oroszország stratégiai szövetségese, Franciaország a németek ellensége volt. Németország stratégiai szövetségese, a Monarchia pedig Oroszország stratégiai ellensége. Az orosz nagyhatalmi állást a francia szövetség biztosította, a német nagyhatalmi pozíciók pedig a Monarchiával kötött stratégiai szövetségen nyugodtak. Így a németek és az oroszok a szövetségeseik miatt kerültek szembe.
Oroszország-Monarchia: a pánszláv, birodalmi politikát folytató Oroszország már az I. világháború előtt a Monarchia megsemmisítésével tartotta elérhetőnek a saját nagyhatalmi céljait. A Monarchia és Oroszország alapvető érdekei ütköztek a Balkánon.
Monarchia-Szerbia: Szerbia célja a Monarchia délszláv területeinek elszakítása, a Monarchia felbomlasztása, és egy szerb vezetésű, nagy délszláv állam megteremtése volt a Balkánon.
Az egyik legfontosabbat kihagytad:
Németország-Nagy-Britannia: a 19. század vezető nagyhatalma a Brit Birodalom volt, azonban Németország célja az I. világháború előtt a britek első helyének megszerzése volt a nagyhatalmak sorában. A Brit Birodalom hatalma a világkereskedelem és a világgazdaság feletti ellenőrzésen alapult, a világkereskedelem elsősorban a tengereken bonyolódott. A brit hegemónia pedig a világtengerek feletti uralmon nyugodott, melynek eszköze a brit haditengerészet volt. Németország flottaépítési versenybe kezdett a britekkel, ezzel a brit léterdekeket fenyegette. Így ellenségévé tette Nagy-Britanniát, amely csatlakozott a francia-orosz szövetséghez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!