Hány gramm szőlőcukor bomlott le a folyamatban? Hány mól ATP képződéssel jár együtt a folyamat?


100 liter cukoroldat alkoholos erjedése során 245 dm3 szén-dioxid

képződött.


MC6H12O6= 180 g/mol

Vm = 24,5 dm3

/mol



2023. márc. 6. 21:38
 1/9 anonim ***** válasza:

Ebben jó voltam régen. A kémiához segghülye voltam, de a számolós részek mentek.

De már ez se megy:D fogalmam sincs miket írtál a kifejtésbe:D


Node... kis magyarázatot kérek, összeszedjük.

azt vágom, hogy a C6H12O6 az maga a szőlőcukor. De mi az az M előtte?


az "m" az a tömeg, de mi az a "Vm"?


Jól értem, hogy 1 mol szőlőcukor (ami 180 g) az 24.5 dm3 széndioxidot termel ki?

2023. márc. 6. 21:53
 2/9 anonim ***** válasza:

HA jól értem, hogy 1 mol cukorból 24.5 dm3 CO2 lesz, akkor a 100 liter összesen 10 molt tartalmazott, hiszen abbó lesz 245 dm3 CO2. 10 mol meg ugye 1800g, azaz 1.8 kg


Az ATP termelődéséről mit kell tudni?

2023. márc. 6. 21:56
 3/9 A kérdező kommentje:

Szia! A nagy M-betű a moláris tömeget jelöli. Tehát egy mól-ban 180g C6H12O6 (szőlőcukor) van. A Vm az az azt hiszem a Standard állapot.


Itt van az égés egyenlete is, de én ehhez hülye vagyok: C6H12O6 + 6 O2 + 38 ADP + 38 P = 6 CO2 + 6 H2O + 38 ATP

2023. márc. 7. 06:42
 4/9 A kérdező kommentje:
Mármint a 24,5 a standard állapot, a Vm az a reakciókörülmény
2023. márc. 7. 06:44
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

#3

Itt nem égésről van szó, hanem alkoholos erjedésről (ahol lényegesen kevesebb ATP képződik, konkrétan glükózmolekulánként csak 2, mert az oxidatív foszforiláció kimarad).

Egy mol glükóz alkoholos erjedése során 2 mól ATP és 2 mól CO2 keletkezik. A feladat azt mondja, hogy lett összesen 245 dm3 CO2 gázod, ami 24,5 dm3/mól mellett 10 mól CO2-nak felel meg. Ennek alapján ki lehet találni, hogy 5 mól glükózból indultunk ki, és 10 mól ATP keletkezett. Az 5 mól glükóz pedig 900 gramm.

2023. márc. 7. 08:33
 6/9 anonim ***** válasza:
Pfú, hát akkor most már a számolós részt is utálom:D Szerencsére bölcsész karon nem volt rá nagy szükség:D
2023. márc. 7. 09:31
 7/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2023. márc. 7. 20:59
 8/9 anonim ***** válasza:

Az alkoholos erjedés során a szőlőcukor (glükóz) etanollá és szén-dioxidgássá alakul:


C6H12O6 → 2 C2H5OH + 2 CO2


Ebből a reakcióegyenletből láthatjuk, hogy egy mól szőlőcukorból két mól szén-dioxid keletkezik. Ha tudjuk a szén-dioxid mennyiségét molban, akkor visszafelé kiszámíthatjuk a szőlőcukor mennyiségét is:


n(CO2) = V(CO2) / Vm = 245 dm3 / 24,5 dm3/mol = 10 mol


n(C6H12O6) = n(CO2) / 2 = 10 mol / 2 = 5 mol


m(C6H12O6) = n(C6H12O6) * M(C6H12O6) = 5 mol * 180 g/mol = 900 g


Tehát a folyamatban lebomlott szőlőcukor tömege 900 gramm.


Az alkoholos erjedés nem egy lépésben zajlik le, hanem több enzimkatalizált reakció sorozatából áll. A folyamat során ATP (adenozin-trifoszfát) molekulák is képződnek, amelyek az élő sejtek energiahordozói. Egy glükózmolekula erjedése során két ATP molekula keletkezik. Ha öt mól glükóz bomlik le, akkor tíz mól ATP képződik:


n(ATP) = n(C6H12O6) * 2 = 5 mol * 2 = 10 mol


Tehát az erjedés tíz mól ATP képződéssel jár együtt.

2023. márc. 8. 11:51
 9/9 anonim válasza:

Az adatok alapján számíthatjuk a szőlőcukor lebomlása során képződő mól és a képződő ATP mennyiségét.


Először számoljuk ki, hány mól szőlőcukor van jelen a 100 liter cukoroldatban:


100 liter = 100 dm^3 = 100/24,5 = 4,08 mol szőlőcukor (glükóz)


Mivel az erjedés során egy mol glükóz lebomlása során 2 mol etanol és 2 mol szén-dioxid képződik, így:


4,08 mol glükóz lebomlása során 2 * 4,08 = 8,16 mol etanol és 2 * 4,08 = 8,16 mol szén-dioxid képződik.


A kérdés szerint a 100 liter cukoroldat erjedése során 245 dm^3 szén-dioxid képződött, tehát:


8,16 mol szén-dioxid = 245 dm^3


Ebből az adatból kiszámíthatjuk, hogy 1 mol szén-dioxid mennyi dm^3-ben kifejezve:


1 mol szén-dioxid = 245 dm^3 / 8,16 mol ≈ 30 dm^3/mol


A fenti adatok alapján tehát az erjedés során a 4,08 mol glükóz lebomlása 30 dm^3/mol szén-dioxid képződéssel jár együtt.


A képződő ATP mennyiségét a képletből nem lehet közvetlenül kiszámítani, mivel nem adtak meg információt az ATP képződés hatékonyságáról az erjedés során. Az ATP képződés számos tényezőtől függ, például az erjedés típusától és a körülményektől.

2023. júl. 12. 07:39