Sorozat feladat,matematika, hogy is van?

Van egy sóbánya ahol van 300tonna só, tervek szerint naponta 3tonna sót hordanának el a bányából, igen ám, de vannak olyan napok amikor 7 illetve 8 tonna sót szállítanak el, így 83 nap alatt ürült ki a bánya, hány napon szállítottak 7 illetve 8 tonna sót?
2023. febr. 25. 11:10
 1/4 anonim ***** válasza:

x nap - 8 tonna

y nap - 7 tonna

83-x-y nap - 3 tonna

x, y, természetes számok


8x+7y+3(83-x-y)=300


Ezt a Diofantoszi egyenletet kell megoldani.

Megy?

2023. febr. 25. 11:52
 2/4 A kérdező kommentje:

Én megoldásom is jó?

7 tonna/ nap = 7*4 = 28

8 tonna / nap = 8*7 = 57

72 napon meg 3 tonnát vittek.

akkor így kijön a,hogy 7 tonnát vittek 4szer, 8 tonnát vittek, 7, ez ugye 4+7 = 11

így 7,8 tonnából 11napon szállítottak

összesen volt 300 tonna

4*7 nap alatt 28 tonna

7*8 nap alatt 56 tonna volt, így ez 84 tonna

marad 216 tonna

az 3tonnával 72nap,

72+11 = 83

súly 300tonna

2023. febr. 25. 11:55
 3/4 anonim ***** válasza:
Minden nap minimum 3 tonna elmegy. 83*3 = 249, vagyis 51 tonna marad, amit el kell osztani x napra úgy, hogy egy-egy napra 4 vagy 5 tonna jusson (hiszen az alap 3 volt, amit már beszámítottunk), és x egész szám legyen. Mivel 9*4 + 3*5 = 51, meg is vagyunk. 71 olyan nap volt, amikor 3 tonnát vittek, 9 olyan nap, amikor 7 tonnát, és 3 olyan nap, amikor 8 tonnát bányásztak.
2023. febr. 25. 11:56
 4/4 anonim ***** válasza:
#1 megoldásai: (7;4) illetve (3;9)
2023. febr. 25. 12:52