Konyhánk egyik falát szeretnénk 20cm • 20 cm-es csempével 2m magasan kicsempézni. A konyha hossza 3m. Hány darab csempére van szükségünk?

Köszönöm a választ előre is!!🙂

2023. febr. 25. 07:58
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Általános iskola 6. osztály.

2 méter= 200 cm; 3 méter = 300 cm

Terület=200*300=60000 cm^2

Csempe területe=20*20=400 cm^2

60000:400= 150 db


A csempét nem darabáron árulják. Javaslom vegyetek több csempét tartaléknak. A helyetekben kb 7-8 m^2-re elegendő csempét vennék.

2023. febr. 25. 08:03
 2/8 anonim ***** válasza:
51%

Alapvetően #1-nek igaza van, viszont a feladat ebben a formában egzaktul nem megoldható, ugyanis a való életben létezik a csempék között fuga is, ami ugyan nem tűnik soknak, mégis befolyásolja a csempeszámot, ami azt jelenti, hogy ha a fugával nem számolunk, akkor a szükséges csempeszámra egy felső becslést kapunk.


A valóletben még szoktak veszteséggel is számolni, ami 2-4% között szokott lenni (függ attól, hogy mennyit kell vágni), szóval ha a 150-re 4%-ot rászámolunk, az 6 csempe. Meg aztán az is igaz, hogy dobozzal szokták árulni, és ritkán van olyan, hogy pont annyit tudunk venni, szóval ígyis-úgyis több lesz véve belőle.


De általában matekfeladatoknál egyszerűsített modellekkel dolgozunk, így például a fuga ismerete annyira nem szükséges ahhoz, hogy az alapokat megértsük.

2023. febr. 25. 09:39
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

"létezik a csempék között fuga is, ami ugyan nem tűnik soknak, mégis befolyásolja a csempeszámot"


3 méter széles fal 20 centis csempével az 15 csempe soronként. Ha 3 mm fugaszélességgel számolunk, akkor az utolsó csempéből 4-5 centit kell majd levágni. A csempeszám szempontjából teljesen mindegy, hogy egy egész vagy egy háromnegyed csempét kell a sor végére rakni. Tehát itt nem csak azért lehet elhanyagolni a fugát mert ez egy matekfeladat, a valóságban sem számítana.

2023. febr. 25. 14:13
 4/8 anonim ***** válasza:
0%
#3, ha 10 darab fél csempét kellene a végén felrakni, akkor ahhoz te 10 darab egész csempét vennél? ...
2023. febr. 25. 16:16
 5/8 anonim ***** válasza:

4

Ha a minta úgy kívánja akkor igen.

Főleg akkor ha középről osztod ki és így mind a két oldalon vágni kell néhány cm-t

2023. febr. 25. 16:45
 6/8 anonim ***** válasza:
#5, szóval akkor egyetértünk, hogy a fuga befolyásolja bizonyos esetben a szükséges csempemennyiséget.
2023. febr. 25. 17:52
 7/8 anonim ***** válasza:
Hát hogyne, de a fuga mérete nem számottevően változtatja meg (persze 10 és fugánál már más), inkább a kiosztás.
2023. febr. 25. 19:02
 8/8 anonim ***** válasza:

"ha 10 darab fél csempét kellene a végén felrakni, akkor ahhoz te 10 darab egész csempét vennél?"


Akkor nyilván nem, de itt 10 darab HÁROMNEGYED csempéről van szó.

2023. febr. 26. 13:17