MateMat kérdése:

Hogy tudom ezt a két számot két-két egész szám hányadosaként felírni?


3,67(a hét felett pont)5(és az ött felett is pont)


3,675(csak az öt felett van pont)


És hogy lehet kiszámolni?



2023. febr. 23. 12:26
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Végtelen szakaszos tizedestörtnél az a trükk, hogy „jól” kell szorozni. Hogy mi számít „jó”-nak, mindjárt meglátod.


Tegyük fel, hogy a keresett tört A, tehát


A = 3,6757575...


Szorozzuk meg 100-zal:


100A = 367,5757575...


Most az a trükk, hogy ezt a kettőt kivonjuk egymásból, így a jobb oldalon egy véges tizedestört lesz:


99A = 363,9, itt osztunk 99-cel:


A = 363,9/99, ezt még lehet pofozni, hogy két egész szám hányadosa legyen.

2023. febr. 23. 12:50
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

1: Célszerűbb két olyan alakot 10 hatványával való szorzással létrehozni, hogy a tizedes pont után azonos értékek legyenek bennük:

10000A = 36757,5757…

100A = 367,575757…

Ekkor a kettő kivonható egymásból, és a tizedes részek kiütik egymást, így rögtön egész szám lesz az eredmény:

10000A - 100A = 36390


Ez az egyenlet A-ra megoldva:

9900A = 36390

A = 36390/9900, ami 30-cal egyszerűsítve 1213/330.

2023. febr. 23. 13:40
 3/3 steven95 ***** válasza:

Már írtak jó megoldást, de sok szemszögből lehet ezt még nézni.

1/9=0,1111111

1/99=0,01010101

1/999=0,001001001001


Innen pl. 0,9134913491349134... = 9134/9999 :)


Tehát A=3,6757575 = 36/10 + 75/99/10 = (36*99 + 75)/(10*99) amiből látszik az általános képlet is.

2023. febr. 23. 19:42