Laszloo kérdése:

Egy üres gázpalack súlya 60kg. A palackot megtöltve 10 m3 (köbméter) argon gázzal mennyi lesz a töltött palack súlya?

Amennyiben számít a palackban töltött állapotban 200 bár nyomás van és 0 fok a környezeti hőmérséklet.
2023. febr. 17. 16:20
 1/1 anonim ***** válasza:

p * V = n * R * T -> n = (p * V) / (R * T)


p = 200 bár = 20000000 Pa

V = 10 m3

T = 0 °C = 273,15 K

R = 8,314 J/mol/K


n = (p * V) / (R * T) = (20000000 Pa * 10 m3) / (273,15 K * 8,314 J/mol/K) = 88,068 mol


M = m / n -> m = M * n = 39,95 g/mol * 88,068 mol = 3518,3 g = 3,5183 kg


Töltött palack tömege kb 60 kg + 3,5183 kg = 63,52 kg lesz.


A súlyt Newtonban mérik tehát helytelen a kérdés. Helyesen a kérdés: Egy üres gázpalack tömege 60kg. A palackot megtöltve 10 m3 (köbméter) argon gázzal mennyi lesz a töltött palack tömege?

2023. febr. 17. 16:57