Évi tortát süt. A recept alapján 18 cm-es formára lenne szükség de Évinek 24-cm es formája van. Mennyit változnak az alapanyagok, hogy Évi meg tudja sütni a tortát? 100 g étcsokoládé, 60 g vaj, 75 g cukor, 2 db tojás, 35 g liszt, 17 g kakaó

Fontos lenne segítenétek?

2023. febr. 17. 10:47
 1/5 hollófernyiges ***** válasza:
Hány százalékkal nagyobb a 24 cm átmérőjű kör területe, mint a 18 cm-esé?
2023. febr. 17. 11:17
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Matematikailag megválaszolhatatlan a kérdés, mert a „18 cm-es forma” nem értelmezhető.


Ha a méretek az átmérőre vonatkoznak, és a torta magasságát M-mel jelöljük, akkor fel tudjuk írni a kétféle sütőformában készíthető torta térfogatát;


-Ha 18 cm az átmérő, akkor a sugara 9 cm, így a térfogat a téefogatképlet alapján 9^2*pi*M = 81*pi*M cm^3.

-Ha 24 cm az átmérő, akkor 12 cm a sugár, így a térfogat 12^2*pi*M = 144*pi*M cm^3


A kérdés már csak az, hogy utóbbi hányszorosa az előbbinek, erre a választ úgy kapjuk meg, ha elosztjuk őket egymásssl, végül 144/81-et kapunk, amit tudunk egyszerűsíteni 16/9-re, tehát ennyivel kell beszorozni az alapanyagokat.


A levezetésből az is kiderül, hogy a torta magasságától nem függ a szorzó, hogyha ugyanolyan magasságú tortát szeretne sütni.

2023. febr. 17. 11:22
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Ez mitől kémiai feladat?
2023. febr. 17. 11:23
 4/5 anonim ***** válasza:
2023. febr. 17. 11:46
 5/5 anonim ***** válasza:

1,777777777-szeresére

1+(7/9)

2023. márc. 2. 16:40