Két lefolyó van egy kádon. Ha az egyik lefolyót kinyitjuk, 6 perc alatt folyik ki a víz a teli kádból. Ha a másikat nyitjuk ki, 4 óra alatt. Hány óra alatt folyik le a víz a kádból, ha mind a két csapot kinyitjuk, és csak félig van a kád?

2023. febr. 10. 08:11
 1/6 anonim ***** válasza:

x/6+x/4=1

10x=24

x=2,4

2023. febr. 10. 08:40
 2/6 anonim ***** válasza:
Ja! Jobb oldalra 1 helyett 0,5 kell. Bocs!
2023. febr. 10. 08:53
 3/6 anonim ***** válasza:
#1, nem jó az egyenleted, a korrigálás után sem.
2023. febr. 10. 11:36
 4/6 curiousgeorge09 ***** válasza:

Szia!


Szerintem elírtad, és mindenhol percet (vagy órát? - lényeg, hogy egységes egységet) akartál írtni.

A kád térfogata legyen x [egység], fél kádé ekkor 0.5x [egység].


Az egyik lefolyó kifolyási sebessége x/6perc (x [egység] víz kifolyik 6 perc alatt).

A másik lefolyó kifolyási sebessége x/4perc (x [egység] víz kifolyik 4 perc alatt).

A két lefolyó együttes kifolyási sebessége x/4 + x/6 = 10x/24. "Egyszerűsíts" 20-szal, vagyis

10x/24 = 0.5x/1.2

Azaz 0.5x (fél kádnyi víz) 1.2 perc alatt folyik ki, és ez volt a kérdés.


Amennyiben jó volt a feladatkiírás, úgy először mindent percre vagy mindent órára kell váltani.

A jelen megoldás egyébiránt állandó kifolyási sebességeket feltételez, ami valójában fizikai szemszögből nem igaz!


Szép napot!

2023. febr. 10. 12:05
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm azért, de nem írtam el. Pont az a lényeg,hogy az egyik óra, a másik perc
2023. febr. 10. 12:48
 6/6 curiousgeorge09 ***** válasza:

Értem, előfordul az ilyesmi :)

Akkor az egyik

x/6perc = x/0.1óra

a másik

x/4óra


Együttesen:


11x/1óra

vagyis

0.5x/(1/22)óra,

vagyis 1/22 óra (kb 2.727 perc) alatt folyik ki a fél kád víz a két lefolyón együtt.

2023. febr. 10. 13:25