y=-(17/54)x^2+5/6x+13/3


Itt sehogy nem jövök rá hogy mik lesznek a parabola adatai.

Például parametere mi lesz?

Mivel nem tudok teljes négyzetet csinálni a jobb oldalon, így nem jövök rá.


2023. febr. 1. 21:31
 1/8 anonim ***** válasza:
Hát fel kell írni a parabola egyenletét y=1/(2p)*(x-x0)^2+y0 alakban, és akkor le tudod olvasni a p paraméter értékét.
2023. febr. 1. 23:26
 2/8 anonim ***** válasza:

Itt vannak a parabola adatai:

[link]

115. oldal

Azért kellene tudnod teljes négyzetet csinálni a jobb oldalon!

2023. febr. 2. 07:42
 3/8 anonim ***** válasza:

Minden parabolát teljes négyzetté tudsz alakítani, azt aláírom, hogy ezek nem túl egészséges együtthatók.

Az ax^2+bx+c alakban megadott parabolában a=1/(2p) egyenletből megvan a paraméter, az első válaszadó által használt jelölésben az x0;y0 pontpár a parabola tengelypontja, valamint a fókuszpont : F(x0;y0+p/2)

Sárga függvénytáblában az 59. oldalon mindent megtalálsz a teljes négyzetté alakítás művészetén kívül.

2023. febr. 2. 08:40
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat

Amúgy miért a-tol függ a paraméter?

A “b” az nem befolyásolja a paraméter értéket?

2023. febr. 2. 15:46
 5/8 anonim ***** válasza:
A paraméter két dolog megadásában segít: a fókuszpontéban és a vezéregyenesében. Ugyebár a parabola geometriai értelmezése az, hogy egy ponttól és egy (rá nem illeszkedő) egyenestől egyenlő távolságra lévő pontok halmaza. Ha ezt rápakolod egy koordinátarendszerre, akkor gondolj bele, hogy az, hogy hol helyezkedik el a pont és az egyenes (tehát mondjuk az alap, x tengelyre illeszkedő tengelypontú, fölfelé nyíló parabolához képest), az csak annyiból fontos, hogy egymáshoz képest ők hol vannak. Az, hogy most ez 10 egységgel bármelyik irányban el van tolva, az ebből a szempontból lényegtelen.
2023. febr. 2. 16:17
 6/8 A kérdező kommentje:

Jah igazad van.

Így már ertheto

Köszi szépen.

2023. febr. 2. 16:36
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

"Amúgy miért a-tol függ a paraméter?


A “b” az nem befolyásolja a paraméter értéket?"


"Az ax^2+bx+c alakban megadott parabolában a=1/(2p) egyenletből megvan a paraméter"

Nézzük meg honnan is jön ez! ​Teljes négyzetté alakítandó az összefüggés:

x^2+(b/a)*x+c/a=y/a


[x+(b/2a)]^2-(b/2a)^2+c/a=y/a

Ezt olyan alakra hozzuk amit a #1-ben írtam:


y=a*[x+(b/2a)]^2-b^2/4a+c.


Ezt összevetve a #1-el:

1/2p=a, vagyis p=1/2a.

Tehát valóban nem függ b-től a p paraméter.

Érdemes azt is megfigyelni hogy:

x0=-b/2a és y0=-b^2/4a+c. Ezek a koordinátaeltolások. Ezeket befolyásolja b értéke.


Szemléltetés: Egy négyzetrácsos papíron kijelölöd az x és y tengelyeket. Fölé raksz egy írásvetítő fóliát, erre megrajzolod a parabolát. A fóliát elmozgatva a parabola ugyanaz marad tehát a paramétere is változatlan, noha az egész mozog a koordinátarendszerben.

Tehát a paraméter független a koordinátarendszertől.

Ez nem csoda, hiszen definíció szerint a paraméter a direktrix (vezéregyenes) és a gyujtópont (fókuszpont) távolsága.

2023. febr. 2. 17:01
 8/8 A kérdező kommentje:

Legutolsó köszönöm szépen ezt a szép tartalmas választ.

Köszönöm szépen.

2023. febr. 2. 20:18