Van 12000 euród. Első nap vesztesz 25 eurót. Minden további napon 6-tal többet veszítesz. Félre kell tegyél 235 eurót. Mennyi nap alatt éred el a 0-át? Képletet is pls.


2023. jan. 14. 23:38
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Ez egy egyszerű számtani sorozatos feladat, ennél csak nehezebbek lesznek érettségin is.
2023. jan. 15. 00:05
 2/6 anonim ***** válasza:

Vagyon: V = 12 000 €

Időtáv: T

Vagyonod a Tn (n>0) időpontban: v[Tn], v[t] = 12 0000 + -25*t+ -6*(t-1)

Pl. v[1]: 12 000 - 25

v[2]: 12 000 - 50 - 6

v[100]: 12 000 - 2500 - 594

Állítás: v[t] >= 235 igaz

Átrendezve: T <= (12 000 + 6 - 235)/31

Megoldás: T = 379

Ell.: 12 000 - 25*379 - 6*378 - 235 = 22

Megoldás: a 380. napon


Remélem nem értettem félre, nincs egyértelműen megfogalmazva a feladat

2023. jan. 15. 00:07
 3/6 anonim ***** válasza:
#2, de, rohadtul félreértetted, és egyértelműen meg van fogalmazva a feladat.
2023. jan. 15. 00:38
 4/6 A kérdező kommentje:

Ez működhet?


a[n] = 12000+(-25-(n-1)*6)

2023. jan. 15. 01:13
 5/6 anonim ***** válasza:

Igen, ez már jó lesz. Ez a képlet adja meg, hogy n nap múlva mennyi pénzed marad.


Most az a kérdés, hogy milyen n esetén lesz ez még éppen pozitív. Illetve ha azt a kitételt is belevesszük a feladatba, hogy (legalább) 235 euródnak maradnia kell a játék végén, akkor azt is vonjuk le a 12000-ből, és úgy vizsgáljuk a kifejezést.

2023. jan. 15. 01:48
 6/6 anonim ***** válasza:

S[n]=(2*a[1]+(n-1)*d)*n/2 képletet kell használni.


Ahol S[n]=120000-235

a[1]=25

d=6

Az n-et másodfokú egyenlettel tudod meghatározni.

2023. jan. 15. 05:27