Két elektromosan töltött kis gömb között fellépő Coulomb-erő 4 N. Számítsuk ki a gömbökön lévő töltések nagyságát, ha a távolságuk 18 cm, és az egyik gömb töltése a másik töltésének kétszerese! Q1=? Q2=?

2023. jan. 12. 18:25
 1/1 anonim ***** válasza:

A töltések között ható erő Coulomb törvénye alapján

F = 1/(4*π*ε0) * Q1*Q2/d^2,

ahol d a töltések távolsága.


Ezen kívül adott még, hogy az egyik töltés 2-szer akkora, mint a másik, tehát Q2 = 2*Q1. Ezt helyettesítve az erőtörvénybe

F = 1/(2*π*ε0) * Q1^2/d^2.


Szorozva a nevezőkkel és gyököt vonva:

Q1 = gyök(2*π*ε0 * F*d^2) = … (Tessék helyettesíteni!)

Q2 = 2*gyök(2*π*ε0 * F*d^2) = … (Tessék helyettesíteni!)

2023. jan. 13. 19:39