Százékszámításban kellene segítség? Bővebben a leírásban.


1. Feladat:


1 liter tej tömegét lemérték és azt 1.03 kg-nak találták. Megvizsgálták az összetételét. Tömegének 88,7%-a víz, 2,6%-a fehérje, 4,2%-a szénhidrát, 3,8%-a zsír, 0,7%-a egyéb anyag. Számítsa ki az összetevő anyagok tömegét grammokban!

2. Feladat:

Hány liter alkohol van 1,5 hl borban, ha az alkoholtartalma 15%?



2022. dec. 14. 15:03
 1/5 anonim ***** válasza:
69%

1.03 kg = 1030 g

88.7 * 1030

2.6 * 1030

4,2 * 1030

3.8 * 1030

0.7 * 1030


1 hl = 100 l

1.5 hl = 150l


150 * 0.15

2022. dec. 14. 15:15
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2022. dec. 14. 15:28
 3/5 anonim ***** válasza:

Az #1-es 1. feladat megoldásában a szorzókat osztani kell 100-zal, mivel % számítás


A százalék azt jelent, hogy ha valaminek nézzük a valahány százalékát, akkor azt a valamit 100-nak vesszük és ahhoz viszonyítunk. De számolások sorának ezt nem 100-nak, hanem 1-nek veszik (ez lesz az egység), így a 100%-ból 1 lesz, ezért minden százalékot osztunk 100-zal és utána szorzunk vele

2022. dec. 14. 16:06
 4/5 anonim válasza:

A víz tömegének meghatározásához szorozzuk meg a tej tömegét a víz arányával: 1,03 kg * 0,887 = 0,9061 kg. Ennek a tömegnek a grammra való átszámításához szorozza meg 1000-zel: 0,9061 kg * 1000 g/kg = 9061 g.

A fehérje tömegének meghatározásához szorozzuk meg a tej tömegét a fehérje arányával: 1,03 kg * 0,026 = 0,0268 kg. Ennek a tömegnek a grammra való átszámításához szorozzuk meg 1000-el: 0,0268 kg * 1000 g/kg = 26,8 g.

A szénhidrát tömegének meghatározásához szorozzuk meg a tej tömegét a szénhidrát arányával: 1,03 kg * 0,042 = 0,04326 kg. Ennek a tömegnek a grammra való átszámításához szorozzuk meg 1000-zel: 0,04326 kg * 1000 g/kg = 43,26 g.

A zsír tömegének meghatározásához szorozzuk meg a tej tömegét a zsír arányával: 1,03 kg * 0,038 = 0,03914 kg. Ennek a tömegnek a grammra való átszámításához szorozzuk meg 1000-zel: 0,03914 kg * 1000 g/kg = 39,14 g

A másik anyag tömegének meghatározásához szorozzuk meg a tej tömegét a többi anyag arányával: 1,03 kg * 0,007 = 0,00721 kg. Ennek a tömegnek a grammra való átszámításához szorozzuk meg 1000-zel: 0,00721 kg * 1000 g/kg = 7,21 g.

Tehát a víz tömege 9061 g, a fehérje tömege 26,8 g, a szénhidrát tömege 43,26 g, a zsíré 39,14 g, a többi anyagé 7,21 g.

2022. dec. 16. 13:42
 5/5 anonim ***** válasza:

A víz 906,1g (különben nehezebb lenne mint a tej)

1000 * 0,9061 = 906,1

2022. dec. 16. 14:18