Ebben tudnátok segíteni? 30,0 g 8,0 m/m%-os Ba(No2)2-oldatot 1,5 literre hígítunk. Mekkora a keletkező oldat ph-ja, ha Ka(HNO2) = 5,13⋅10−4 ? m[Na(NO2)2] = 229,3 g/mol


2022. nov. 24. 12:02
 1/1 anonim ***** válasza:

m(oldott anyag) = 30 * 8/100 = 2,4 g

n(oldott anyag) = 2,4 / 229,3 = 0,01 mol

c = 0,01 / 1,5 = 0,00666 mol/dm3



HNO2 oda vissza nyíl NO2- + H+

kiindulási 0,06666 0 0

átalakul -x +x +x

egyensúlyi 0,06666-x +x +x


5,13⋅10−4 = x^2/(0,06666-x) -> x = 0,00559691


-lg(0,00559691) = 2,25


tehát pH = 2,25


Remélem érthető volt. Remélem jól csináltam.

2022. nov. 27. 13:54