Hány mólos az a kénsavoldat, melynek 20 cm3-ét 100 cm3-re hígítva 1,50 ph-jú oldatot kapunk?


2022. nov. 22. 19:27
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

10^(-1,5)*100/20/2


A /2 mert a kénsav 2 protont is lead.


A valóságban van egy hibája a számításnak, mert pH=-lg(y*c(H))

Ahol y az aktivitási koeficiens, de középsuliban általaban azt mondják, hogy y=1

2022. nov. 22. 21:32
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2022. nov. 22. 21:36
 3/7 A kérdező kommentje:
Egyébként ez lehet hülye kérdés, de ott akadtam el, hogy a térfogat ugyebár 100 cm3, de koncentrációnál nem dm3-rel kell számolni?
2022. nov. 22. 21:46
 4/7 anonim ***** válasza:
Igen, de itt most kiesik a mértékegység, szóval ezestben mindegy.
2022. nov. 22. 22:07
 5/7 anonim válasza:

Az eredeti oldatban lévő kénsav móljainak meghatározásához ismernie kell az eredeti oldatban lévő sav koncentrációját és az eredeti oldat térfogatát. A sav koncentrációját jellemzően molaritási egységekben (M) fejezik ki, amelyet az oldott anyag (jelen esetben kénsav) egy liter oldószerre (jelen esetben vízre) eső mólszámaként határoznak meg. Az eredeti oldat térfogatát jellemzően milliliterben (ml) vagy literben (L) adják meg.

Az eredeti oldatban lévő kénsav koncentrációjának meghatározásához a következő képletet használhatja:

[H2SO4] = (pH - pK) / (2,303 * log10 ([H+]))

ahol [H2SO4] a kénsav koncentrációja molaritásban, pH az oldat pH-ja, pK a kénsav pK értéke (ami -3), és [H+] a hidrogénionok koncentrációja az oldatban .

A kérdésben megadott értékeket beillesztve a következőket kapjuk:

[H2SO4] = (1,50 - (-3)) / (2,303 * log10([H+]))

[H2SO4] = 4,50 / (2,303 * log10([H+]))

Az eredeti oldatban lévő kénsav mólszámának meghatározásához a következő képletet használhatja:

n = M * V

ahol n a kénsav móljainak száma, M a sav koncentrációja molaritásban, V pedig az oldat térfogata literben.

Az eredeti oldat térfogatának milliliterről literre való átszámításához osszuk el a milliliterben megadott térfogatot 1000-el. Például, ha az eredeti oldat térfogata 20 ml, akkor a térfogat literben 20 mL / 1000 L/mL = 0,02 L.

A kénsav koncentrációjának és az eredeti oldat térfogatának értékeit beillesztve a fenti képletbe, meghatározhatja az eredeti oldatban lévő kénsav mol mennyiségét.

2022. dec. 16. 21:01
 6/7 sadam87 ***** válasza:

#5

"[H2SO4] = (pH - pK) / (2,303 * log10 ([H+]))"

Ez az egyenlet honnan van? Biztos, hogy jó? Én nem nagyon tudok kiigazodni rajta, és szerintem nem is ad jó eredményt.

2022. dec. 17. 13:51
 7/7 anonim ***** válasza:

"jellemzően molaritási egységekben (M) fejezik ki, amelyet az oldott anyag (jelen esetben kénsav) egy liter oldószerre (jelen esetben vízre) eső mólszámaként határoznak meg."


Nem, manapság jellemzően a mol/dm³(oldat)

koncentráció egységet használják, azaz nem oldószer térfogatra, hanem oldat térfogatra vonatkoztatják.

Igaz ez középsuliban és vegyészmérnökin egyaránt.

2022. dec. 17. 14:33