SOS!! Szerves kémia ?
Szóval holnap a szerves kémiából tzt írunk, de én nagyon nem értem egyik részét sem! Segítenétek elmagyarázni ha megadok egy pár példa feladatot amit kérdezni fog a tanár úr?
1. Rajzold le a C6H14 összegképletnek megfelelő valamennyi izomert! Nevezd meg azokat!
Melyik normál láncú alkán konstitúciós izomerjei az alábbi vegyületek?
Rajzold le az alábbi vegyületek konstitúciós képletét, és állapítsd meg az összegképletüket
A normál láncú oktán egy izomerének molekulája csak első- és negyedrendű szénatomot tartalmaz. Írd fel ennek az elágazó láncú oktánizomernek a konstitúcióját(szerkezeti képletét)!
12. Nevezd meg az alábbi alkánt
NEM A MEGOLDÁS KELL HANEM HOGY HOGYAN LEHET MEGOLDANI!!
Tudom, hogy mára kellett volna, de a teljesség kedvéért:
1. Meg van adva egy alkán összegképlete, a feladat az, hogy lerajzold az összes lehetséges molekulát, ami megfelel ennek az összegképletnek. Nem kell mindet bemagolni, elég ha megtanulod hogy melyik alkánnak mennyi van, és ebből tudni fogod hogy hány különbözőt kell rajzolni. (Fontos, hogy különböző szerkezetűeket rajzolj, ha van két olyanod ami tükörképe egymásnak, akkor az csak egynek számít.) (Valószínűleg csak annyit kell tudnod ehhez, hogy 4 szénatomhoz (bután) 2 izomer tartozik, 5-höz (pentán) 3, 6-hoz (hexán) 5, 7-hez (heptán) 9. Az oktánnak már 18 izomerje van, ezt vagy ennél nagyobbat nem fogsz kapni, mert elmenne vele az egész óra mire lerajzolod mindet.)
A melyik alkán izomerjei ezek kérdéshez meg kell tanulni az alkánok neveit szénatomszám szerint.
"Rajzold le az alábbi vegyületek konstitúciós képletét, és állapítsd meg az összegképletüket" -> fel lesznek sorolva vegyületnevek, tudni kell hogy melyik micsoda és le kell rajzolni. Igazából csak az egyenes (normál) láncú alkánok neveit kell megtanulni és az elágazóakhoz a névadási szabályokat.
Az oktános kérdéshez (utolsó előtti): Tudni kell, hogy hány szénatomból áll a megnevezett vegyület (az oktán nyolcból). Le kell rajzolni egy olyan elrendezését a szükséges számú szénatomoknak, ami megfelel a megadott követelményeknek. (Hogy hanyadrendű egy szénatom, az azt jelenti hány másik szénnel van kapcsolatban. Bár ezt inkább nézd meg a könyvedben, én rég tanultam kémiát, erre emlékszek, de nem vagyok benne biztos.) Ebben a példában azt az esetet kéne lerajzolni, ahol van középen két szénatom egymással kötésben, mindkettőhöz kapcsolódik 3 másik szén, és ennek a három másik szénnek mindnek van 3-3 hidrogénje.
12. Nevezd meg az alábbi alkánt: meg kell tanulni az egyenesláncú alkánok neveit. Megszámolod hány szénatom van a rajzon, és van-e elágazás benne. Ha nincs, akkor a szénatomszámnak megfelelő név lesz a helyes megfejtés. Ha van elágazás, akkor a főlánc (=leghosszabb egyenes szénatomsor) neve alapján kell a névadási szabályok szerint elnevezni. Például ha 5 szénatomot látsz, amiből négy van egy sorban egy pedig balról (vagy jobbról) a másodikhoz kapcsolódik oldalt, akkor annak a neve 2-metil-bután.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!