Hőtanban tudnál segíteni? Légy szíves!


Az elméletet megtanultam, értem is, de a gyakorlatban mégsem értem valahogy!!!

Ezt nem tudom kiszámolni már 2 órája küszködöm vele!

Egy befőttesüveget melegen, légmentesen zárunk le kör alakú 8 cm átmérőjű fedéllel. Ekkor a bezárt levegő hőmérséklete 80 °C. A légnyomás állandó értéke 101 kPa. Mekkora erővel nyomódik rá a fedél az üvegre, ha a befőttesüveg kihűl, és a belső hőmérséklete 20 °C-ra csökken le?


2010. szept. 27. 22:17
 1/2 anonim ***** válasza:

Adatok:

d=8cm

to=80°C

po=101 kPa

tu=20°C

-------------

F=?


Tudjuk hogy a nyomóerő a nyomáskülönbségből származik:


dp=F/A; Ebből: F=dp*A

Továbbá azt is tudku, hogy a befőttesüveg térfogata állandó, tehát a folyamat izochor.

Ekkor Gay - Lussac 2. törvénye:


po/to=p1/t1 ; Ebből: p1=(po/to)*t1.

Behelyettesítve: p1=(101000Pa/353K)*293 K =83832,86 Pa.


Tehát a nyomáskülönbség: dp=po-p1=17167,14 Pa.


Innen az F erő: F= 0,86 N. (Itt felhasználtuk hogy az A felület d négyzet pi, per 4.)

2010. szept. 29. 18:55
 2/2 A kérdező kommentje:
Hálásan köszönöm!
2010. szept. 30. 20:57