Értelmeznétek ezt a fizikai feladatot nekem?

Tehát van egy test, ami egy bizonyos sebességgel halad, egy megadott sugarú körön. A kérdés pedig az lenne, hogy hány fokkal kell bedőlnie ennek a testnek a függőlegeshez képest. Nos, én ilyen feladatot még életemben nem láttam. Azt se értem pontosan mit keresünk. Valaki segítene esetleg, hogy hogyan induljak el ezen a feladaton?

2022. okt. 16. 22:28
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Ringlispíl lánca (felfüggesztés) avagy ülőlapja (alátámasztás) erejének függőlegessel bezárt szögét, azaz a lánc függőlegessel bezárt szögét.

Amit tudunk: az erő föggőleges komponense m*g. A vízszintes meg m*v*v/r - ekkora erő kell a körpályán tartáshoz.

2022. okt. 16. 23:14
 2/5 anonim ***** válasza:

Körmozgás esetén ilyenkor a pálya és a test között fellépő súrlódási erő biztosítja azt, hogy a test körmozgást végezzen (azaz a centripetális erőt), azonban itt nem egy tömegpontról, hanem egy kiterjedt testről van szó, s mivel a súrlódási erő a szélén "kapja el", forgatónyomatékot fejt ki rá, azaz a test "kifelé eldőlne".


Azért kell bedőlnie, hogy a rá ható nehézségi erő által kifejtett forgatónyomaték kiegyensúlyozza a fenti bekezdésben leírt hatást. Én ezen a vezérfonalon indulnék el a helyedben.


(Vagy nézheted forgó rendszerből is és akkor a centrifugális erőből származó nyomatékkal kellene számolni, stb..)


A centripetális erő ugye F_cp = m * v^2 / r itt az m - et nem ismered, de az remélhetőleg ki fog majd esni, mert a nehézségi erőben is szerepel, mint tényező és, mint tudjuk, a két erő nyomatékának nagysága megegyezik így máris lesz egy egyenleted,... de ez már elég kell, hogy legyen az elinduláshoz. :)

2022. okt. 16. 23:28
 3/5 krwkco ***** válasza:
100%

2-es megközelítése jó, de én a valódi erőkkel és a gyorsulással számolnék.

A ferde test tömegközéppontjára hat a függőleges nehézségi erő. A talppontjára meg egy függőleges nyomóerő és egy vízszintes surlódási erő.

A következő egyenleteket lehet felírni:

- a függőleges erők eredője 0. Vagyis a talpponti, függőleges nyomóerő nagysága egyenlő a nehézségi erővel és iránya ellentétes.

- az erők vízszintes eredője (ami a súrlódási erő) biztosítja a körmozgás gyorsulását.

- az erők forgatónyomatéka pl. a középpontra számolva 0. Ezért a talpponti 2 erő eredője átmegy a tömegközépponton.

2022. okt. 17. 20:14
 4/5 anonim ***** válasza:
Ó pedig #1-ben majdnem elmondtam a megoldást. Épp csak azt nem tettem hozzá, hogy tg alfa = v*v*r/g :)
2022. okt. 17. 20:36
 5/5 anonim ***** válasza:
Elírtam: tg alfa = v*v/r/g
2022. okt. 17. 20:37