SOS, segítene valaki légyszi? (mértani sorozat)


Nagy felületű, 0,1mm vastagságú papírlapot többször egymás után félbehajtunk. a) Mekkora lesz a vastagsága az 5.hajtogatás után? b) Hány hajtogatás után lesz a papír vastagsága nagyobb, mint 10cm?


Talán a1=0,1mm és így itt megakadtam. Valaki levezetné légyszi? 🙏



2022. szept. 21. 21:46
 1/4 anonim ***** válasza:
16%
hát bocs, sík vagyok matekból
2022. szept. 21. 22:07
 2/4 Pelenkásfiú ***** válasza:
100%

Fogj egy papírt, hajtsd félbe!

Hány rétegből áll? (2)

Hajtsd megint félbe keresztben! Most hány réteg? (4)

Ismételd meg újra! Most mennyi? (8)


OFF

Fun fact: legfeljebb 7-szer tudsz félbehajtani egy normál A4-es lapot, utána már nem megy!

ON


A fenti zárójeles számok a sorozat tagjai?

Mennyi lehet a "q"?


a1 = 0,1mm

Ez jó.

Innentől már használhatod a tanult képleteket.

2022. szept. 21. 22:11
 3/4 anonim ***** válasza:
38%

A sorozat minden tagja kétszerese az előzőnek, tehát

a(n) = a(n-1) * 2

vagy

a(n) = a(1) * 2^(n-1)


Ha az ötödik hajtogatás utáni vastagságra vagy kíváncsi, akkor a hatodik tagot keresed (hiszen az első a kiindulási állapot, 1+5=6):

a(6) = 0,1 * 2^(5)

a(6) = 0,1 * 32

a(6) = 3,2 mm


A b feladatnál fordítva kell gondolkodni, itt adott az a(n) érték, és n-t keressük. Ezt meg lehet csinálni úgy is, hogy kiszámolod az összes tagot egyesével, amíg meg nem találod az elsőt, ami nagyobb, mint 10 cm (100 mm). Vagy felírod a következő egyenlőséget:

100 = 0,1 * 2^x

Ennek a megoldása:

1000 = 2^x

x = log2(1000)

(Vesszük 1000-nek a kettes alapú logaritmusát.)

x = 9,9658


Ezt az értéket felfelé kell kerekíteni, mivel a valóságban csak egész számú hajtogatást tudunk végezni, tehát a b) feladatra 10 hajtogatás a válasz. Ellenőrzésképpen kiszámolhatjuk, hogy a(10) = 0,1 * 2^9 = 51,2 mm = 5,12 cm és a(11) = 0,1 * 2^10 = 102,4 mm = 10,24 cm, tehát valóban a tizedik hajtás után lesz a vastagság nagyobb 10 cm-nél.

2022. szept. 21. 22:15
 4/4 krwkco ***** válasza:
100%

A mértani sorozathoz kell egy szorzó (kvóciens). Mindig ennyiszer nagyobb a következő tag.

Ha félbehajtod a lapot, hányszorosra növekszik a vastagsága az eredetihez képest?

Ha a1=0,1mm, akkor mennyi a2? És így tovább a6-ig.

Közben rá fogsz jönni az n-edik elem (an) képletére is.

2022. szept. 21. 22:15