Tudnátok segíteni ebben? "Ha 300g tömegű 80 fokon telített mangán-szulfat-oldatot 50 fokra hűtünk, 30g MnSO4x4H2O válik ki. Mennyi a vizmentes só oldhatósága 50 fokon ha 80 fokon 100g víz 72,6g vizmentes sót old?"


#kémia #oktoberikemiaerettsegi #szamolasos feladat #baranyzsoltfeleszamolasosfeladat
2022. aug. 6. 17:59
 1/2 A kérdező kommentje:
Időközben talaltam egy feladatot ami ehhez hasonló és meg tudtam oldani😁
2022. aug. 7. 00:36
 2/2 anonim ***** válasza:
80 °C-on 100g víz 72,6 g vízmentes sót old. Ez ugyanazt jelenti, mint hogy 80 °C-on (100+72,6=172,6)g OLDATban van 72,6 g vízmentes só. Ez egyenes arányossággal annyit jelent, hogy 300 g 80 °C-os telített oldatban van: (300/172,6)*72,6g=1,74*72,6g=126,19g. Oldószerből pedig ennyi van: (300-126,19)g=173,81 g víz. Ha ezt 50 °C-osra hűtjük, és kiválik belőle 30 g szilárd anyag, akkor azt kapásból tudjuk, hogy az oldat tömege: (300-30)g=270 g-ra csökkent (azért használok zárójeleket, hogy ne kelljen a mértékegységeket annyiszor kiírni), viszont mivel kristályvíz is kivált ezért az oldószer tömege is csökkent. Hogy számítjuk ezt ki. Először kiszámoljuk a kristályvizes só moláris tömegét: M(MnSO4x4H2O)=(55+32+4*16+4*(2*1+16))g/mol=(151+72)g/mol=223 g/mol. Az utolsó zárójelben a vízmentes só, és a kristályvíz tömegei vannak. Ebből az anyagmennyiségét: n=m/M=30g/(223 g/mol)=0,1345 mol. Ez ugyanennyi mól vízmentes mangán-szulfátot jelent és 4-szer ennyi mól vizet: n(MnSO4)=0,1345 és n(H2O)=4*0,1345=0,5381 mol. Ezeknek a tömegeit megkapjuk, ha visszaszorzunk a moláris tömegeikkel: m(MnSO4)=0,1345mol*151g/mol=20,31g és a kristályvíz tömege pedig: m(H2O)=n*M=0,5381*18g/mol=9,69g. (Ellenőrzésképpen ezek összege kiadja a feladatban szereplő 30 g-ot.) Tehát 50 °C-on a telített oldatban marad ennyi só: (126,19-20,31)g=105,88g, és ennyi víz: (173,81-9,69)g=164,12g. Vagyis 50 °C-on 164,12 g víz 105,88g sót old. Ez egyenes arányossággal 100g vízre átszámolva ennyi lesz: (100/164,12)*105,88g=64,51 g sót old. Remélem érthető voltam, és kapok zöld kezet.
2023. máj. 25. 18:49