Melyik a helyes megoldási sorrend?


6:2(2+1)


Zárójelben eredmény 3

Ha ezt megszorozzuk az előtte lévő 2-vel az 6.

6:6=1


Ha viszont 6:2=3 és ez szorozva a zárójelben lévő 3-mal akkor az eredmény 9.


Melyik a helyes megoldás?

1 vagy 9?


2022. júl. 17. 07:28
A kérdező szavazást indított:
1
9
10 szavazat
 1/7 anonim ***** válasza:
29%

Két hibát követtél el:


1) Nem egyértelmű a kiírás. Tessék tisztázni a törtet.


2) Szorzás jel stílusosan lemaradt.

2022. júl. 17. 08:05
 2/7 anonim ***** válasza:
29%
Egyébként mindkét értelmezést leírtad és helyes. Ha te nem tudod hogyan gondoltad a törtet, akkor mi honnan tudjuk?
2022. júl. 17. 08:07
 3/7 anonim ***** válasza:
11%

6:[2*(2+1)]=1

6:2*(2+1)=9


Válaszd ki, hogy melyiket akartad megkérdezni.

2022. júl. 17. 09:24
 4/7 anonim ***** válasza:
88%

Zárójel feloldása után balról jobbra haladunk az egyenletben.

Tehát:

6:2*3=9

2022. júl. 17. 09:46
 5/7 A kérdező kommentje:
Nem tudom tisztázni a törtet, mert én is így láttam posztolva facebookon, és a kommentszekcióban is vita volt a két eredmény között.
2022. júl. 17. 15:50
 6/7 anonim ***** válasza:

Akkor az eredeti kiíró kell, hogy tisztázza a törtet, mert mi nem látunk bele a fejébe. A trükk egyébként az, hogy szándékosan lehagyta a szorzásjelet, amit általában akkor szoktak megtenni írásban, ha az egész 2 utáni rész is a nevezőben van:


6/[2(2+1)]


Szóval, ha nem tudjuk a törtet, akkor mindkét megoldás jó lehet. A számológép kizárólag a műveleti sorrendet fogja figyelembe venni, nyilván.

2022. júl. 17. 16:11
 7/7 anonim ***** válasza:

"Akkor az eredeti kiíró kell, hogy tisztázza a törtet"


Igen. A szorzásjelet le lehet hagyni bizonyos esetekben, de ez az eset nem az. Itt félreértésekhez vezethet. Ne csináljuk :)


2x+3 egyértelmű, 6/2x nem egyértelmű, ne csináljuk :)


[link]


"Nem matematikai kérdés, hanem tipográfiai."



Ha nagyon muszáj választani, akkor a 9 -t fogja mondani 10 emberből 9, mert az együttható ragadóssága kevésbé erős érv, mint az a szokás, hogy nem írjuk ki a szorzásjelet, de azért ott van.


A legjobb válasz az szerintem is, hogy hibás a feladat.

2022. júl. 20. 14:47