Matematika házi, ki tudja a választ?

Egy pozitív egész számról János az alábbiakat állítja:a rákövetkező egész szám nem osztható 3al, maga a szám 5el osztva más maradékot ad mint 7tel osztva, a szám nagyobb 800nál , a számot megelőző egész szám nem osztható 8al, 7tel osztva a maradék kisebb mint 3, 5el osztva a maradék nagyobb mint 3..Határozd meg a számot, ha tudod, hogy a felsorolt állítások mindegyike hamis!
2010. szept. 16. 16:10
 1/5 anonim ***** válasza:
353
2010. szept. 16. 16:56
 2/5 A kérdező kommentje:
és hogyan lehet levezetni ? :P
2010. szept. 16. 17:15
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

X: ismeretlen


eredeti állítások:


1. x+1 nem osztható hárommal

2. 5-tel, illetve 7-tel osztva más a maradék

3. x>800

4. x-1 nem osztható nyolccal

5. 7-tel osztva a maradék kisebb, mint 3

6. 8-cal osztva a maradék nagyobb, mint 3


mindegyik hamis:

1. x+1 osztható hárommal

2. 5-tel, illetve 7-tel osztva ugyanaz a maradék

3. x<=800

4. x-1 osztható nyolccal

5. 7-tel osztva a maradék nem kisebb, mint 3

6. 5-tal osztva a maradék nem nagyobb, mint 3


ha összenézed a 2,5,6 pontokat, akkor kiderül, hogy a maradék 3


tehát a szám így néz ki: (A és B egész)


A*5+3=X

B*7+3=X


egyenlővé téve:


A*5+3=B*7+3


egyszerűsítve


A*5=B*7


mivel A és B egész szám, ezért ez a dolog csak akkor működik, ha

A-t fel lehet írni úgy, hogy A=n*7

B-t fel lehet írni úgy, hogy B=n*5


ahol n egész.

vissza az egyenletekhez...


A*5+3=X behelyettesítve n*7*5+3=X

B*7+3=X behelyettesítve n*5*7+3=X


azaz a szám:


n*5*7+3=X


3. pont:


n*5*7+3 <= 800


megoldva:

n <= 22,77 de n egész

n <= 22


4. pont miatt X páratlan azaz X-3 páros


n*5*7 páros (n*5*7+3=X)


azaz n csak páros lehet.


lehetséges n-ek:

2,4,6,8,10,12,14,16,18,20,22


ezekre meg kiszámolod kézzel a 1. és 4. pontokat.

2010. szept. 16. 18:06
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

még annyit lehet egyszerűsíteni, hogy


ha X-1 osztható 8-cal, akkor osztahtó 4-gyel is.


fel lehet írni (mivel X=3+5*7*n) X-1=2+5*7*n


ha 2+5*7*n osztható 4-gyel, akkor 5*7*n biztosan nem osztható 4-gyel.


az vedig csak akkor lehetséged, ha n/2 párattan.

azaz marad


2,6,10,14,18,22


ezeket viszont már tényleg ki kell számolni.

2010. szept. 17. 08:12
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm. Plusz jelzés ment.
2010. szept. 17. 16:31