Kloridion és klór molekula tömege miért egyenlő?


Egy elektrolízis feladatnál számoltuk ki, hogy hány gramm klór molekula válik ki 3,5 A hatására 38500 s alatt. A képletünk ez volt:

m(Cl2)=m(Cl-)=M(Cl)*I*t/z*F


Egyszerűen nem értem ezt. Két Cl- ion kell, hogy egy Cl2 létrejöjjön, így a Cl2 tömegének a Cl- kétszeresének kéne lennie nem?



2022. ápr. 11. 20:28
 1/6 Z003 ***** válasza:
100%

A klorid ion moláris tömege fele a klór molekuláénak.


A képlet meg nem nagyon értem hogy miért ez, valószínűleg lemaradt belőle egy kettes.

2022. ápr. 11. 20:54
 2/6 A kérdező kommentje:

Igen, pont ezért nem értem én sem. A feladatot így fejeztük be:


2 Nacl-> 2Na + Cl2

m(Cl2)=m(Cl-)= 35,5*3,5*38500/1*96500=49,57


n(Cl2)=m(Cl2)/M(Cl2)=49,57/71=0,6982 mol


Lehet, hogy rosszul fogalmaztam meg a kérdést. Azt nem értem igazából, hogy miért az M(Cl)-t használjuk az m(Cl2) kiszámításánál. Az világos, hogy az M(Cl) és M(Cl-) azonos kb, így az m(Cl-) kiszámítására használhatom az M(Cl)-t a képletben, de nem értem, hogyan lehet az m(Cl2)=m(Cl-).

2022. ápr. 11. 21:39
 3/6 Z003 ***** válasza:
90%

ebben az a beugratás hogy nem azt kérdezte hogy hány mol klór fog leválni hanem hogy hány gramm. 10g Cl- az ugyan úgy 10g Cl2 (csak a mólok mennyisége változik).


Nem tudom hogy a "m" mit takar mert ha molt akkor hibást mert egy mol Cl2 nem egyenlő 1 mol Cl- -al. Így azt nem értem hogy minek van ott mert ha még tömeget jelölne okés lenne, de így még nem láttam tömeget jelölve.

2022. ápr. 11. 21:56
 4/6 A kérdező kommentje:
Tömeget akar jelenteni, igen.
2022. ápr. 11. 22:17
 5/6 sadam87 ***** válasza:
Nem nagyon értem, mi a probléma. Ha adott mennyiségű kloridionból klórgáz képződik, akkor értelemszerűen ugyanakkora tömegű klórgáz fog képződni, mint amekkora tömegű kloridionból kiindultunk, a tömegmegmaradás alapján. (Persze az elektron tömegétől eltekintve, de az ilyen pontosságú számolásnál elhanyagolható.)
2022. ápr. 12. 19:23
 6/6 A kérdező kommentje:
Picit belekavarodtam, de már értem, köszi:)
2022. ápr. 12. 21:47