Kata45 kérdése:

Magnéziumot és zinket kererünk össze 2:3 tömegarányban.Hány cm3 10 tömeg%-os kénsavval oldható fel 1,5g fémkeverék?léciii,vkiii?


2022. ápr. 11. 17:14
 1/3 Z003 ***** válasza:
100%

A fémkeverékünk tartalmaz:

- 0,6g magnézium

- 0,9g cinket


A moláris tömegek: Mg 14,3g/mol, Zn 65,4 g/mol, H2SO4 98 g/mol


Írjuk fel a reakció egyenleteket:

Zn + H2SO4 -> ZnSO4 + H2

Mg + H2SO4 -> MgSO4 + H2

A reakció egyenletekből megállapítottuk hogy 1:1-hez arányban reagálnak egymással. Így aránypárokkal kiszámolhatjuk mennyi kénsav reagál az adott adag fémekkel.


A magnézium esetében:

14,3g reagál 98g kénsavval, akkor

0,6g-al Xg kénsav reagál

X= (0,6*98)/14,3 = 4,11g H2SO4 kell a magnéziumhoz.


A cink esetében:

65,4g reagál 98g kénsavval, akkor

0,9g-al Xg kénsav reagál

X= (0,9*98)/65,4 = 1,35g H2SO4 kell a cinkhez.


Így összesen 5,46g H2SO4 kell.

Mivel tudjuk hogy 100g kénsav oldatban van 10g kénsav, könnyen kiszámolhatjuk hogy mennyiben van a szükséges mennyiség.

(5,46*100)/10= 54,5 g H2SO4 oldat kell.

Ha feltételezzük hogy 1g/cm^3 a sűrűsége egyenesen átváltható a tömeg térfogatban. 54,5cm^3 Kénsav oldat kell a fémkeverék feloldásához.

2022. ápr. 11. 17:38
 2/3 sadam87 ***** válasza:
100%

Kérdező!

"Magnéziumot és zinket"

Cinket!


#1

Szép levezetés, de van benne egy hibás adat. A magnézium moláris tömege 24,3 g/mol.

Emellett az 1 g/cm^3 sűrűségbecslés elég pontatlan szerintem 10%-os kénsav oldatra (persze ha nem kell nagyon pontos adat, elmegy), gondolom, ezt a kérdezőnek függvénytáblából kéne kinéznie.

Illetve:

"(5,46*100)/10= 54,5 g H2SO4 oldat kell."

Szerintem inkább 54,6 g :)

2022. ápr. 11. 18:11
 3/3 Z003 ***** válasza:
100%

@2 tényleg kösz.


Javítva:

24,3g reagál 98g kénsavval, akkor


0,6g-al Xg kénsav reagál


X= (0,6*98)/24,3 = 2,42g H2SO4 kell a magnéziumhoz.


Így a végeredmény pedig:

2,42 + 1,35g H2SO4 = 3,77g kénsav kell.

(3,77*100)/10= 37,7 g kénsav oldat kell.


Mivel nem volt megadva sűrűség alapértelmezettnek vettem az 1g/cm^3-t.

2022. ápr. 11. 18:21