V2O5 + V2O3 = V3O7 rendezése oxidációs számokkal?

Fel tudtam íeni az oxidációs számokat, de mivel szinproporció, így elakadtam a rendezésében. Valaki tudna segíteni?

2022. ápr. 10. 17:48
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

A reakcióban a vanádium törtszámú oxidációs értékkel is rendelkezik. Állapítsuk meg rendre az oxidációs értékeket, figyelembe véve azt, hogy az oxigéné (-2).

V2O5: V= +5 (=15/3)

V2O3: V= +3 (=9/3)

V3O7: V= 14/3

Hogy könnyű legyen számolni, az előzőeket is átírjuk törtszámmá azonos nevezővel. Ekkor látjuk, hogy a +5 oxidációs számú vanádiumból 14/3 lesz, azaz a változása -1/3, a +3 ox. számúból is 14/3 lesz, itt a változás +5/3. Tudni kell azt, hogy a változások abszolútértéke megegyezik, ezért azon vegyület (V2O5) elé, amely 1/3-dal csökken, 5-ös együtthatót írunk, a V2O3 elé pedig 1-est. Ekkor a termékoldalon a V3O7 együtthatója 4 lesz. Oxigénatomokra ellenőrzünk.

A rendezett egyenlet: 5 V2O5 + V2O3 = 4 V3O7

2022. ápr. 10. 18:03
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2022. ápr. 10. 19:04