Adott egy ABCD (AB||CD) trapéz, melyben AB=8cm, CD=2cm. Legyen {O}=ACᴖBD, és M,N az O ponton keresztül az AB-hez húzott párhuzamos és az AD, illetve BC oldalak metszéspontja. Határozzátok meg az MN szakasz hosszát.
Elősször azt hittem a trapéz középvonalát akarja, hogy kiszámoljam, de nem értem miért van az M és N pont az O-val egyvonalban. Fel kellene írni hasonló háromszögeket vagy nem értem akkor hogy kellene? Segítene valaki?
2022. ápr. 10. 14:23
1/2 anonim válasza:
Igen, hasonló háromszöges a feladat. Először is megmutatjuk, hogy ABO és CDO hasonlók, az oldalaik aránya 4:1. Ez alapján látszik, hogy ABC és OMC, ill. ABD és NOD hasonló háromszögek oldalainak aránya 5:1. Vagyis MO = NO = 8/5, MN = 16/5 = 3,2 cm.
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen. :D
2022. ápr. 10. 14:58