Feladat így szól: "Egy számtani sorozat első három tagja közül a középső 2021. Ha az első taghoz 990-et, a másodikhoz 1-et, a harmadikhoz 23-at adunk, akkor egy mértani sorozat első három tagját kapjuk. Határozza meg a számtani sorozat első három tagját!"

Le tudnátok nekem vezetni kérlek? 10.be járok, és szorgalmiból meglehet csinálni,de elkezdeni se tudom..


2022. ápr. 1. 19:25
 1/6 krwkco ***** válasza:

Nincs kedvem kiszámolni,de én így kezdeném:

- felvenném ismeretlennek a számtani sorozat differenciáját. (A szomszédos tagok közötti különbséget.)

Ha ebből felveszed és ide megírod az egyenleteket és van rá igényed, akkor megírom, hogy jó-e vagy sem.

2022. ápr. 1. 19:51
 2/6 A kérdező kommentje:

Hát csak addig jutottam el hogy

a1=2021-d

a2=2021

a3=2021+d

b1=(2021-d)+990

b2=2022

b3=(2021+d)+23


Tovább nem sikerült jutnom:D

2022. ápr. 1. 20:17
 3/6 anonim ***** válasza:

Attól mértani sorozat, hogy a középső elem mértani közepe a két szomszédjának:

2022^(2) = (3011 - d) * (2044 + d)

Ebből: d= 2000 vagy d= -1033

Így már rendben?

2022. ápr. 1. 20:26
 4/6 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hogy ez a feladat mitől emelt, de középszintű tudással bőven megoldható.


Ameddig eljutottál, addig jó. Tehát a mértani sorozat három tagja:


3011+d ; 2022 ; 2044+d


A mértani sorozat attól mértani sorozat (ha a kvóciens nem 0), hogy a szomszédos tagok hányadosa állandó, vagyis


(q =) 2022/(3011-d) = (2044+d)/2022


Ebből felszorzással egy másodfokú egyenletet kapsz.

2022. ápr. 1. 20:29
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen ! Ez a képlet kimaradt, pedig ezzel igen igy most szerintem értem.

Tehát akkor a "2022^(2) = (3011 - d) * (2044 + d)" egyenletből lett két megoldás, tehát akkor ilyenkor a differenciál két szám is lehet? Mert ugye a feladat mindkettővel jó.

2022. ápr. 1. 20:39
 6/6 anonim ***** válasza:

Mindig meg kell nézni, hogy a megoldás eleget tesz-e az eredeti feladatnak. Ha mindkettő eleget tesz, akkor mindkettő megoldás.

Ha a feladatban például az lenne, hogy "Egy NÖVEKVŐ számtani sorozat ...", akkor csak a d>0-nak megfelelő megoldások lennének jók.

2022. ápr. 1. 20:43