1. Mit jelentenek a következő fogalmak? Fejtsd ki részletesen a tudnivalókat: mit fejez ki? hogyan számolható képlettel?


-anyagmennyiségkoncentráció:

-oldat összetevői:


Másik feladat:(2) Írd be a megfelelő kémiai fogalmat a megfelelő meghatározás mellé:

1. A kémiai elemek sorszáma megadja helyüket a periódusos rendszerben

2. Megmutatja, hogy az atom tömege hányszorosa a 12-es tömegszámú szénizotóp atom tömegének 1/12-ed részének.

3. Az anyagmennyiség mértékegysége

4. Azonos atomokból épül fel

5. Töltéssel rendelkező kémiai részecske


Kövi feladat:(3)

1. 270 g 10 tömegszázalékos oldatot szeretnénk készíteni. Hány g hipermangán szükséges az oldat elkészítéséhez?

2. Egy oldat cukortartalma 3g/l-azaz tömegkoncentrációja 3g/dm^3. Hány l (dm^3) oldat tartalmaz 15g cukrot?



2022. márc. 9. 19:35
 1/1 anonim ***** válasza:

Az anyagmennyiség-koncentráció megadja, hogy adott térfogatú oldatban mekkora mennyiségű oldott anyag van. Általában használt mértékegysége: mol/dm^3. Jele c, és így számolható ki: c=n/V ahol n az oldott anyag anyagmennyisége, a V a térfogata.


Az oldat (o) összetevői az oldott anyag (o.a.) és az oldószer (o.sz.). Zárójelben a rövidítéseik vannak. Az o tömege egyenlő az o.a. és az o.sz. tömegeinek összegével, viszont a térfogat már nem adható össze így, mert oldódás során térfogatváltozás (általában csökkenés) következhet be (ami általában azonban elhanyagolható). Az anyagmennyiségek viszont szintén összeadhatóak.


2.)

1. rendszám (=protonszám)

2. tömegszám (=protonszám+neutronszám)

3. mól, jele mol

4. Elem, ha csak a rendszám (=protonszám) egyezik meg minden atom esetében, vagy ha nagyon szigorúan vesszük, akkor egy konkrét elemen belül is annak valamelyik izotópja (ha a neutronszámok (és ezért a tömegszámok) is megegyeznek minden atom esetében).

5. Ion, ez lehet egyszerű és összetett. Az egyszerű ionok atomokból keletkeznek elektron leadással, vagy felvétellel, az összetett ionok pedig molekulákból keletkeznek szintén elektron leadással, vagy felvétellel. Elektron leadással pozitív, elektron felvétellel negatív ionok keletkeznek, ami logikus is, hiszen az elektronnak is negatív a töltése.


3.)


1. 27 g, mert az oldott anyag tömege: m(o.a.)=m(o)*(m/m%/100%)=270g * (10%/100%)=270g * 0,1 = 27 g.

2. 5 liter, mert a vérfogat V=m(o.a.)/γ=15g/(3g/l)=5 l. γ a tömegkoncentráció jele.


Remélem érthető voltam, és kapok zöld kezet. :)

2023. máj. 28. 15:30